TTK: Tehcir, suçu olana uygulandı

Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu, 1915'teki tehcirle özdeşleşen olaylar sırasında ölen 100 bine yakın Ermeni'yle ilgili olarak, Ermenilerin acısını paylaştığını belirtti.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu, 1915'teki tehcirle özdeşleşen olaylar sırasında ölen 100 bine yakın Ermeni'yle ilgili olarak, Ermenilerin acısını paylaştığını belirtti. Tehcirin sadece 'suçlu' Ermenilere uygulandığını ileri süren Halaçoğlu, şunları söyledi: "Suçlu olmayanlar yerinde kaldı. Kadın ve çocuklar kurye olarak kullanıldıkları için tehcir edildi. Ermeniler sadece Ermeni oldukları için göç ettirilmedi. Anadoludaki bütün Ermeniler gönderilmedi. Eğer Ermenilere karşı etnik temizlik düşünülmüş olsaydı, Protestan ve Katolik Ermeniler de gönderilirdi. Van ve Trabzon'daki Ermeniler kendiliğinden Kafkasya'ya gitti. Ankara, Adana, Elazığ ve daha birçok şehirlerdeki Ermenilerin gönderilmediği ABD belgelerinde de var. Birtakım olaylara karışan bazı Ermeniler geçici olarak gönderildi ve eşyaları onlar adına saklandı. Ama, 1.5 milyon Ermeni'nin ölmediği de kesin."
'Savaşı çıkaranlara baksınlar'
850 yıl barış içinde yaşayan Türkler ve Ermenilerin neden böyle bir felaketin eşiğine geldiğinin iyi analiz edilmesini isteyen Halaçoğlu, şöyle konuştu: "Ben Ermenilerin yerinde olsam Rusları, İngilizleri, Fransızları dünyaya şikâyet eder onların tazminat ödemesini isterim. Kendi çıkarları için Ermenilerin oturdukları topraklardan sürülmelerine neden olmaya ne hakları vardı? Bunları sorgulasın Ermeniler. Ben herkesin acısını paylaşıyorum. Ermenilerin acısını da paylaşıyorum. Ermeniler öldü diye sevinecek miyiz yani? Onlar da Türklerin acısını paylaşsınlar. Keşke bu savaşlar hiç olmasaydı. Savaşı kimin çıkardığına bakılmalı."


    http://www.radikal.com.tr/8477178477170

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.