'TÜBİTAK adım adım bu hale geldi'

Baykal: Peşin fikirler bilime egemen
CHP?Genel Başkanı Deniz Baykal: Üzüntü verici. Darwin’in adından alerji duymak, tartışılmasını, hatırlanmasını engelleme ihtiyacı içine girmek, hangi saplantıların, peşin fikirlerin bilimsel örgütlenmeye egemen olduğunu gösteriyor. 

TÜBA Üyesi Ruhacan: Bilime ayıp
Prof. Dr. Şevket Ruhacan (Türkiye Bilimler Akademisi-TÜBA Konsey Üyesi): Nasıl iyi olabiliriz, bu manzarada bilmiyorum. Evrim temel bir biyoloji kavramıdır. Bilimin ana direklerinden biridir. Bilimsel düşünceyi bilimsel anlayışı benimsemeyen kesimler ilk hedef olarak evrimi karşılarına almışlardır. Bu yüzden şaşırmadım. Ama çok üzücü olanı 2007’de yapılan bir çalışmada Türk halkı evrim konusunda evrime en az inanan ülke çıktı, OECD ülkeleri arasında. Böyle bir ortamda yeterince eğitilmemiş bir toplumda yöneticiler de böyle yol izliyorlar. Son derece üzücü, bilim dünyası için büyük bir ayıp. Dünyada da bilim dünyasında bunun yankıları olacaktır. Basamak basamak Türkiye’nin bir numaralı bilim kuruluşu bu hale getirildi.

‘Sadece Türkiye’de oluyor’
Uludağ Üniversitesi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Bilaloğlu: Bu işi durduran kişinin biyolojiyle ilgisi var mı yok mu onu sormak lazım. Evrim artık biyologlar açısından tartışılan bir alan değil. Dünyada bilim çevrelerinde kabul görmüş bir teori. Dünyada birçok yayın kuruluşu Darwin’in doğum yıldönümü nedeniyle bu teroiyi tekrar gündeme getiriyor, yazıyor. Ama böyle şeyler ancak Türkiye’de oluyor.

‘Bilimsel karşıt görüş yok’
Boğaziçi Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aslı Tolun: Evrim kuramı biyoloji anlamak temel kuramdır. Kimseye de bir zararı yok. Biliminsanları arasında artık evrim teorisi tartışılmıyor. Karşı olan görüşler var. Ama bilimsel olarak hiçbir karşıt görüş yok. 

Saylan: Söylenenlere inanmıyordum

ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan: Şimdiye kadar TÜBİTAK hakkında söylenenleri, ‘geriliyor, hükümetin kontrolü altında gibi’ olumsuz yargıları yürekten inanmamıştım. Bu olay gösterdi ki gerçekmiş.  

‘Literatüre girmiş bir konu’

Marmara Üniversitesi Tıbbi Biyoloji öğretim görevlisi Mustafa Akkiprik: Literatüre girmiş bir konu. Dünya üzerine başka bir yerde böyle bir örnek yoktur.  

Prof. Polat: Bağnazlık
Eski Adli Tıp Kurumu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Polat: Bir öğretim üyesi olarak, böyle bir bağnazlığın yaşanmasını şiddetle ve esefle kınıyorum.

Gürdilek: Ben yapmazdım
Raşit Gürdilek (Bilim Teknik eski Genel Yayın Yönetmeni- NTV Bilim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni): Yöneticiliğim döneminde müdahaleyle karşılaşmadım ancak müdahale gelirse de kabul etmeyeceğimi yeni yönetimin gelmesiyle paylaştım.