TÜBİTAK Darwin'i telafi edecek!

TÜBİTAK Darwin'i telafi edecek!
TÜBİTAK Darwin'i telafi edecek!

Çeşitli üniversitelerden akademisyenler ve öğrenciler, TÜBİTAK önünde evrime sansürü protesto etti. Öğrenciler, ?Evrimi reddetmek yetmez; mikroplar hastalık yapmaz, Pasteaur halt etmiş, Galileo delidir, Dünya dönmüyor, Newton yanılıyor elmalar yere düşmüyor? yazılı pankartlar açtı. FOTOĞRAF: CEM ÖZDEL / AA

TÜBİTAK'a göre Darwin skandalında tek suçlu, son anda evrim dosyası hazırlatan genel yayın yönetmeni. Bilim ve Teknik Dergisi ileride bir sayısını Darwin'e ayıracak...

ANKARA - Dünyada 200. doğum yılı nedeniyle Charles Darwin Yılı kutlanırken, dergisinden bu konuda hazırlanmış yazıyı son anda çıkarınca eleştiri bombardımanına tutulan TÜBİTAK, üç gün sonra açıklama yaptı. Faturayı Bilim ve Teknik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Çiğdem Atakuman’a kesen TÜBİTAK, dergide kapsamlı bir evrim sayısı hazırlanacağını da duyurdu. TÜBİTAK’ın açıklamasında skandal, evrim teorisine sansür değil, basit bir yetki aşımı diye anlatıldı:
KURUM İÇİ AKSAKLIK: Mart sayısının hazırlık ve basım aşamasında, tamamen kurum içi süreçlerdeki aksaklıklar ve sorumlu yazıişleri müdürü ve yayın yönetmeninin yetki aşımından kaynaklanan sorunların ‘Darwin sansürü’ olarak algılanması, hem kurumumuz hem de bilim camiamız için çok üzücü olmuştur.
İLK KAPAK İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYDİ: Mart 2009 sayısında ‘küresel iklim değişikliği’ ana temasının işlenmesi kararlaştırılmıştır. Bu tema doğrultusunda editoryal çalışmaların tamamlandığı ve görsel çalışmalara devam edildiği bilgisi, 27 Şubat 2009 tarihinde Yayın Yönetmeni Dr. Çiğdem Atakuman tarafından, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Cebeci’ye bildirilmiştir.
YILDÖNÜMÜ İÇİN KİTAPLARI TANITTIK: Derginin mart sayısı Darwin Yılı veya kuramına hasredilmemiş, ancak Darwin ve evrim kuramı ile ilgili TÜBİTAK yayınları, derginin ‘Yayın Dünyası’ sayfalarında yer almıştır. Eğer derginin Mart 2009 sayısı incelenirse, Darwin ve evrim konusunda TÜBİTAK yayınları hakkındaki bilgilerin yer aldığı görülecektir. Tanıtımı yapılan binlerce sayfadan oluşan bu eserler, Türkiye’deki konuyla ilgili tüm yayınlar ve haberlerden daha zengindir.
YAYIN YÖNETMENİNE AĞIR SUÇLAMA: Ancak, rutin yayın süreçlerinin dışında, basım aşamasından hemen önce, Dr. Atakuman tarafından, dergiye 16 sayfa ilave edilmiş ve hafta sonu kapak da değiştirilmiştir. Olağan süreç ve işlemlerin dışına çıkılarak, hafta sonu acele ile değiştirilerek hazırlatılan dergi, 2 Mart Pazartesi sabahı Prof. Dr. Cebeci’nin görüşüne sunulmuştur. Doğal olarak, Darwin Yılı temasının, bir uzman yardımcısı tarafından kaleme alınmış ve bilimsel değerlendirmesi yapılmamış ilave sayfalar ile yayımlanmasının uygunluğu sorgulanmıştır. Bunun üzerine Dr. Atakuman, yaptığı yanlışlığın farkına vararak kendi inisiyatifiyle dergi içeriğini ve kapağını tekrar 27 Şubat tarihi itibarıyla hazırlanmış olan ‘küresel iklim değişikliği’ temasına dönüştürerek basıma gönderilmesi kararı ve talimatını vermiştir. Bu süreçte, ne TÜBİTAK yönetimi ne de Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Cebeci’den, genelde veya özelde Darwin için bir baskı veya sansür söz konusu değildir. Ancak Dr. Atakuman’ın daha önceki dönemlerde de sergilediği, yetki aşımı ile ilgili olaylar da göz önüne alınarak, kendisine kurum içinde birim değişikliği önerilmiştir.
EVRİM GÖRÜŞÜMÜZ BELLİ: Kurumumuzun Darwin ve evrim kuramına yaklaşımı bütün bilimsel olgulara ve teorilere yaklaşımından farklı değildir. Evrimsel biyolojide modern sentezin öncülerinden biri olan Ernst Mayr’ın ‘Biyoloji Budur’ isimli kitabı Kasım 2008 tarihinde kurumumuz tarafından yayımlanmıştır.
EVRİM SAYISI ÇIKARACAĞIZ: Her yıl olduğu gibi, Darwin Yılı olan 2009 yılında da, konu TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi’nde detaylı ve yeterli olarak ele alınacaktır. TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi’nin bir sayısı bu konuya tahsis edilecektir.
SANSÜR İDDİASI YARALADI: Gelinen noktaya farklı anlamlar yükleyerek bilime sansür gibi gösterilmeye çalışılması bilimin önündeki her türlü engelin kaldırılmasını görev kabul etmiş kurumumuzu ve çalışanlarını derinden yaralamıştır. (Radikal)