TÜBİTAK dava açtı, hâkim kızdı

TÜBİTAK Başkanlığı, aralarında Prof. Dr. Erdal İnönü ile üç eski TÜBİTAK Başkanı'nın da bulunduğu 28 bilim adamı aleyhine 'kadrosu üniversitede olduğu halde, kurumda görevlendirilen öğretim...

ANKARA - TÜBİTAK Başkanlığı, aralarında Prof. Dr. Erdal İnönü ile üç eski TÜBİTAK Başkanı'nın da bulunduğu 28 bilim adamı aleyhine 'kadrosu üniversitede olduğu halde, kurumda görevlendirilen öğretim elemanlarına limiti aşan ikinci görev aylığı ödenmesine neden oldukları' gerekçesiyle yaklaşık 4 milyon YTL'lik alacak davası açtı. Duruşma hâkimi, Kemalettin Satılmış 'dava dilekçesini gelişigüzel hazırladıkları' gerekçesiyle TÜBİTAK avukatlarına çıkıştı.
4 milyon YTL'lik davaya dün Ankara 8. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde başlandı. Duruşmada ilk olarak TÜBİTAK avukatı söz aldı ve dava dilekçesini okudu. Hâkim Kemalettin Satılmış, bunun üzerine TÜBİTAK avukatına "Dilekçede, kime, ne zaman, ne kadar ödeme yapılmış belli değil. Kabataslak bir dilekçe hazırlamışsınız" diye çıkıştı. Avukat da dava konusu fazla ödeme emirlerine ilişkin kanıtları sunacaklarını söyledi.
Duruşma ertelendi
Davalıların avukatları ise Bilim Kurulu üyelerinin, limiti aşan ikinci görev aylığı ödemelerinden sorumlu tutulmalarının 'hatalı' olduğunu söyledi ve zamanaşımının da dolduğunu öne sürdü. Satılmış, davacı TÜBİTAK Başkanlığı'nın, 'davalıların, kime, hangi tarihte, ne kadar fazla ödeme yapılmasına neden oldukları' konusunda ayrıntılı dilekçe sunması gerektiğini, yoksa davanın reddine karar verileceğini açıkladı. Duruşma delillerin hazırlanabilmesi için erteledi.


    http://www.radikal.com.tr/7432237432230

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.