TÜBİTAK için rektör çıkışı

Mimar Sinan Rektörü ve Üniversitelerarası Kurul Başkanı İsmet Vildan Alptekin, "TÜBİTAK'ı siyasallaştırma eğilimi var. Bu yanlış. Tepkimiz öğrenci affındaki gibi olmaz" dedi.

İSTANBUL - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü ve Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. İsmet Vildan Alptekin, iktidarın hazırladığı yasanın, TÜBİTAK'ın bilimsel tarafsızlığından koparılıp, siyasallaştırılması anlamına geleceğini söyledi.
Prof. Alptekin, dün katıldığı 'Terör, Şiddet ve Toplum Sempozyumu'nun ardından, hazırlanan TÜBİTAK Kanunu'nda yapılmak istenen değişikliği eleştirdi. Yasa teklifinde, '14 kişilik yönetim kurulu üyelerinden yedisi ile başkanı, Başbakan'ın atamasının' öngörüldüğünü ifade eden Altpekin, bunun tarafsızlık açısından tehlikeli bir durum olduğunu vurguladı.
Prof. Dr. İsmet Vildan Alptekin, şöyle konuştu: "Bu değişiklik, TÜBİTAK'ın tamamen bilimsel tarafsızlığından koparılıp taraf olması, siyasallaştırılması anlamına gelir. Tüm Türk üniversiteleri buna karşıdır. Ben onlar adına konuşuyorum: Biz bu tasarıyı kesinlikle kabul etmiyoruz. Bilimsel ve akademik kurulların tamamen siyasetin dışında kalmasından yanayız."
'Reaksiyonumuz bu kez farklı olur'
TÜBİTAK'ın, bilimsel araştırmalara çok büyük destek veren, katrilyonluk bütçesi olan bir kurum olduğunu anlatan Prof. Dr. Alptekin, iktidarın bu gücü ele geçirmesiyle Türkiye'nin bilim ortamının bundan büyük yara alacağını iddia etti. Alptekin, sözlerini şöyle tamamladı:
"TÜBİTAK, eğer böyle bir siyasal yapınıniçine çekilirse, araştırmalara ayrılan trilyonlarca liralık pay da objektif olmayan kriterlere göre dağıtılacaktır. Bu olay, AB kriterlerine, objektifliğe, bilimselliğe aykırıdır. Daha önce öğrenci affı yasasına da karşı olduğumuzu belirtmiştik, ama bu olay çok daha farklı. Buradaki reaksiyonumuz, af yasası gibi olmaz."


    http://www.radikal.com.tr/8478118478110

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.