TÜBİTAK kimyasal silahı tozla etkisiz hale getirdi

TÜBİTAK kimyasal silahı tozla etkisiz hale getirdi
TÜBİTAK kimyasal silahı tozla etkisiz hale getirdi

Yerli hammadeyle üretilen T-1 adlı toz sayesinde insan cildine veya büyük bir binanın her tarafında yayılan kimyasal sıvılar temizlenebilecek. FOTOĞRAF: FIRAT YURDAKUL / AA

ANKARA - TÜBİTAK, kimyasal silahların etkisini tehlikesiz hale getiren yüksek temizleme gücüne sahip malzeme geliştirdi.
‘T-1’ adlı malzeme çok sayıda mikro kanaldan oluşuyor. Güçlü emiş gücü  sayesinde sıvı kimyasalları cilt, silah, elbise, teçhizat, araç, arazi ya da  binalardan hızla emerek iç yapısına hapsediyor ve yapısını bozduğu kimyasalların tehlikeli etkilerini yok ediyor. T-1, Türkiye’de çok miktarda hammaddesi bulunan silikat esaslı seramik malzemeden yapılıyor. Bunun üretim ve maliyette Türkiye’ye büyük avantaj sağladığı belirtiliyor.
TÜBİTAK’ta sürdürülen ‘Kimyasal gazın emilerek temizlenmesi’ (absorblayıcı dekontaminasyon) çalışmaları hakkında, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Malzeme Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Tarık Baykara bilgi verdi:
“Günümüz silahlanma faaliyetlerinde tespit edilen en önemli gelişme, kitle imha silahları olarak tanımlanan nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlarla bunların uzun mesafelere taşınmasını sağlayan balistik füzeler üzerine yoğunlaştı. Uluslararası sözleşmelerle yasaklanmış olmasına rağmen, ülkeler bu tür silahları üretme, depolama imkânlarını geliştirmeye çalışıyor. Bu durum diğer ülkeler gibi Türkiye için potansiyel bir tehdit oluşturuyor. Kimyasal silahların yapımı kolay ve ucuz, etki alanları geniş.
Çalışmamızda çeşitli sıvı kimyasal maddeleri temizleme amacıyla seramik esaslı T-1 temizleme tozunun hazırlanmasını esas aldık. T-1 temizleme tozunun geliştirilmesinde hammadde olarak Türkiye’nin çeşitli yörelerinde çok miktarda bulunan silikat esaslı malzemeler kullanıldı. Yapılan test ve deneyler son derece olumlu sonuçlar verdi. ‘Kit’ olarak hazırlanan ürün insan vücudunun maruz kaldığı sıvı kimyasal silahlara karşı temizleme yapıyor. Plastik kutu şeklinde hazırlanan ürünün ise geniş cilt temasında sıvı kimyasal gazı absorbe ediyor. Basınçlı tüp ürün de mühimmat, araç veya arazi gibi geniş yüzeylere temas eden sıvı kimyasal gazı emiyor. TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü ‘T-1’ temizleme tozunu üretmek isteyen sanayicilerle işbirliğine hazır.” (aa)