TÜBİTAK 'leopar' gerçeğini açıkladı: O İran Parsı'ydı

TÜBİTAK 'leopar' gerçeğini açıkladı: O İran Parsı'ydı
TÜBİTAK 'leopar' gerçeğini açıkladı: O İran Parsı'ydı
TÜBİTAK, Marmara Araştırma Merkezi, MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü öldürülen hayvanın Anadolu Parsı olmadığı, İran Parsı alt türüne ait olduğunu belirledi.


İSTANBUL - TÜBİTAK, Diyarbakır 'ın Çınar İlçesi yakınlarındaki Solmaz Köyü'nde çobanlar tarafından silahla öldürülen leoparın DNA'ya dayalı yöntemle tür tanımlamasını tamamladı.
Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Bayram Yüksel yaptığı açıklamada, hayvanın dokusundan elde edilen DNA örneğinin, mitokondriyel DNA dizisi bakımından incelendiğini ve öldürülen hayvanın Anadolu Parsı olmadığını, İran Parsı (Panthera pardus saxicolor) alt türüne ait olduğunun belirlendiğini ifade etti.
Yüksel, bu leopar türünün; İran leoparı, Kafkas leoparı ya da Orta Asya leoparı olarak da isimlendirildiğini, bu türün İran'da, Kafkaslarda, Türkiye 'de, Azerbaycan'da ve Ermenistan'da yaşadığını belirtti. Doç.Dr. Bayram Yüksel, leoparın ilk vurulduğunda Anadolu Parsı olduğu iddialarının ortaya atıldığını belirtirken, Türkiye'den şu ana kadar DNA analizi yapılan az sayıda leopar örneklerinin içinde Anadolu Parsına henüz rastlanmadığını söyledi.

Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsünde; toplam on beş yaban büyük memeli türü üzerinde çalışmalar yapılmakta olduğunu belirten Yüksel, bu türler arasında sırtlan, kurt, tilki gibi yırtıcılarla, kızılgeyik, ceylan, karaca gibi otçul türler olduğunu belirtti. Yaban hayatının korunması çalışmaları kapsamında, soyu tükenmekte olan bu türlerin genetik tanımlanmasının yapıldığını ve hücre bankalarının oluşturulduğunu belirtti. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/116165811616583

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kürdistan Leoparı demekten gocunuyorlar! - bektasoglu1975

  Kürdistan'da yaşıyorsa Kürdistan Leoparıdır! Sınırın diğer tarafında olunca İran, bu tarafında Anadolu olmuyor!

  Kendini Çobanın Yerine Koymak. - Clear

  Bakıyorum herkes kendini leopar yerine koyup sallıyor.Bir de çobanın yerine koyun.Çoban vahşi hayvan uzmanı değil,ne zaman kime ne için ve ne amaçla saldıracağını kestiremez.Bırakın canından olmayı,sürüden bir tek hayvan bile kaptırsa,hayatı kayar.Sürü sahibine "leopar kaptı" dese bile zinhar inandıramaz.En iyi olasılıkla,sürü sahibini ikna etse dahi,kaptırdığı hayvanın parasını ödemek için bedavaya çalışıp aylarca aç kalır,üstüne üstlük bir daha kolay kolay kimse o çobana iş vermez.Leopar aç kalınca mazur oluyor da çoban ve ailesi aç kalınca ne oluyor? Olaya bir de bu taraftan bakın ya da neskafenizi yudumlayarak sallamak yerine kendinizi çobanın yerine koyuverin,bir zahmet,olmaz mı? Sıktı artık "bir el yağda,öbür el balda,keyifler keka iken yapılan şirnlik muskası popülist geyikler",öyle değil mi,ne dersiniz?

  isim vermek - karamsar murat

  Leopar, bölgede ilk kez görülen bir olay değil. yıllar önce de bölge halkı tarafından sık sık görülüyormuş. hatta kimisi yabani kedi diye adlandırıyormuş. 'bir kedim bile yok' adlı Kemal Burkay'ın şiirine değinecek olursak Kürdistan'ın bir leoparı bile yok. O leopar ya Anadoludan gelmiştir ya da İrandan.