TÜBİTAK önünde eylem: Sen de oku!

TÜBİTAK önünde eylem: Sen de oku!
TÜBİTAK önünde eylem: Sen de oku!

Ankara?daki TÜBİTAK Başkanlığı önünde toplanan bir grup, ?TÜBİTAK?ta Harun Yahya?lar istemiyoruz? dedi. FOTOĞRAF: ZEKERİYA ALBAYRAK / AA

ANKARA - TÜBİTAK’ın Bilim Teknik Dergisi’ndeki evrim teorisi sansürü bilim çevrelerinin yoğun tepkisini toplarken, dün Üniversite Konseyleri Derneği üyeleri TÜBİTAK Başkanlık binası önünde protesto gösterisi yaptı. Eylemde TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Ömer Cebeci’ye, bir ‘Evrim’ kitabı bırakıldı.
Ellerinde ‘Bilim düşmanı Ömer Cebeci istifa’, ‘Evrimi biz okuduk, sen de oku’, ‘TÜBİTAK’ta Harun Yahya’lar istemiyoruz’ yazılı dövizler taşıyan grup, daha sonra açıklama yaptı. Açıklamada, evrim kuramının, biyolojik bilimlerin en temel unsurlarından biri olduğu ve yalnız 2008’den beri uluslararası bilim dergilerinde biyolojik evrime ilişkin 23 bin 406 makale yayımlandığını vurgulandı:
“Demek ki TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Cebeci, ne dünyada, ne ülkemizde ne de kendi kurumunda yürüyen araştırmalardan habersiz bir yöneticidir. Sayın Cebeci’yi bu makama getiren siyasi irade ve bürokratik çevre de kendisi kadar ehliyetsizdir. TÜBİTAK hemen açıklama yapmalı ve Cebeci istifa etmeli.” ODTÜ araştırma görevlilerinden Mehmet Ali Olpak da evrim teorisini TÜBİTAK’ın popüler bilim kitapları arasındaki ‘Evrim’ isimli kitabından öğrendiklerini belirtti. Olpak, Başkan Yardımcısı Cebeci tarafından okunması talebiyle görevlilere de bir ‘Evrim’ kitabı verdi. (Radikal)