TÜBİTAK raporu: Virüs var, Oda Tv bilgisayarları hedef alındı

TÜBİTAK raporu: Virüs var, Oda Tv bilgisayarları hedef alındı
TÜBİTAK raporu: Virüs var, Oda Tv bilgisayarları hedef alındı
Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın'ın da yargılandığı OdaTV davasında İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, TÜBİTAK'tan istediği rapor 7 ay sonra mahkemeye ulaştı: O bilgisayarlar virüsle hedef alındı. Delil olan belgeler üzerinde kullanıcılar bir işlem yapmamış. Ancak bu belgelerin nasıl geldiğine dair kesin bir bulgu yok

Radikal.com.tr - Soner Yalçın, Yalçın Küçük, Nedim Şener, Ahmet Şık, Müyesser Yıldız, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Sait Çakır, Hanefi Avcı, Coşkun Musluk ve Doğan Yurdakul’un yargılandığı Oda TV davasında beklenen TÜBİTAK raporu açıklandı. Sanıklar birçok üniversiteden aldığı bilirkişi raporlarını mahkemeye sunmuş ve tutuklanmalarına sebep olan Word dosyalarının Oda Tv bilgisayarlarına virüs yoluyla bulaştığını söylemişti. Bu iddiaları değerlendirmek için mahkemenin TÜBİTAK’tan talep ettiği rapor 7 ay sonra hazır edilebildi.

Rapor özetle Oda TV, Barış Pehlivan ve Müyesser Yıldız’a ait bilgisayarların harddisklerinde zararlı yazılımlar tespit edildiğini doğruluyor: “İlgili bilgisayarlarda çok sayıda zararlı yazılımın izine rastlanmıştır. Bunlardan büyük kısmının aktif olma şansı bulamamış ya da uzaktan dosya atma özelliği bulunmayan yazılımlar olduğu tespit edilmiştir. Geri kalan zararlı yazılım izleri içinden de, imajları incelenen bilgisayarların kullanıcılarını özel olarak hedef almış yazılımlara ait izler ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Bu incelemenin sonucunda, uzaktan dosya atabilme özelliğine sahip ve ilgili bilgisayar kullanıcılarını hedef almış olan zararlı yazılımların çalışmış olduğu tespit edilmiştir.”

Raporun yine sonuç bölümünde “Ek-1 dosya listesindeki dosyaların üst verilerinde ve işletim sistemi izlerinde bu dosyaların zararlı yazılımla gönderildiğine ilişkin herhangi bir bulguya rastlanılmadığı” ifade ediliyor.

“YILDIZ’DAKİ DOSYALARIN ZARARLI YAZILIM VASITASIYLA GÖNDERİLME İHTİMALİ GÜÇLÜ"

Raporda şu ifadelere yer veriliyor: “Müyesser Yıldız’ın bilgisayarlarındaki dosya sistemi üstveri uyumsuzlukları ve bu bilgisayar kullanıcısına başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olduğu değerlendirilen hedefli zararlı yazılım gönderme saldırısının zamanlaması, bu bilgisayardaki dosyaların zararlı yazılım vasıtasıyla gönderilmiş olma ihtimalini güçlendirmektedir"

“ODA TV BİLGİSAYARINDA UZAKTAN DOSYA ATABİLEN YAZILIMLAR ÇALIŞMIŞ"

“Odatv ve Barış Pehlivan’ın bilgisayarlarında da, özel hedefli sosyal mühendislik saldırıları ile gönderilen, uzaktan dosya atma özelliği bulunan zararlı yazılımların çalışmış olduğu tespit edilmiştir ve davaya delil olan belgeler üzerinde ilgili bilgisayar kullanıcıları tarafından bir işlem gerçekleştirildiğine dair tatmin edici izlere rastlanmamıştır."

“KESİN BİR YARGIYA VARILAMAMIŞTIR"

Bunun yanında belgelerin üstverilerinde ve işletim sistemi izlerinde, bu dosyaların zararlı yazılımlar vasıtasıyla bu bilgisayarlara gönderilmiş olduğuna dair herhangi bir bulguya da rastlanmamıştır. Bu sebeple bu dosyaların zararlı yazılımlar vasıtasıyla geldiğine dair kesin bir yargıya varılamamıştır."


AVUKAT ERSÖZ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI


Raporu inceleyen sanık Barış Pehlivan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, Çağlayan’daki Adalet Sarayı’nda basın açıklaması yaptı. “Mevcut rapor, isnat edilen tüm suçlamaların çökmesine neden olacak düzeydedir" diye sözlerine başlayan avukat Ersöz, “Raporda bizim ileri sürdüğümüz ve savunmalarımızda ifade ettiğimiz söz konusu dijital dokümanların manipülatif olduğu, bilgisayar korsanlığı ürünü olduğuna dair çok önemli tespitler yer alıyor. Sonuç kısmında en önemli husus, isnatlara dayanak olarak kabul edilen dijital dökümanların sanıklar tarafından oluşturulmadığı ve değiştirilme işlemi yapılmadığı tespiti yer alıyor" dedi.

“RAPOR SUÇLAMALARIN ÇÖKMESİNE NEDEN OLACAK DÜZEYDE"

İnceleme sonucunda, bilgisayara ciddi anlamda zarar verebilecek yazılımların tespit edildiğini ifade eden Ersöz, “Bu yazılımlar da, söz konusu dijital dökümanların bilgisayar korsanlığı yoluyla bu bilgisayarlara yüklenmiş olabileceği bir değerlendirme içeriyor.Bu dökümanlar müvekkillerimizin özgürlüğünün uzun süredir kısıtlanmasına neden olmuştur. Mevcut gelen rapor isnat edilen tüm suçlamaların çökmesine neden olacak düzeydedir. Bu sebepten dolayı yarın müvekkillerimizin tahliyesini talep edeceğiz" diye konuştu.