TÜBİTAK: taramaya hazırız

TÜBİTAK Başkanvekili Prof. Nüket Yetiş, Türkiye'nin bilim alanında tarama sürecine hazır olduğunu belirtti. TÜBİTAK'ın, araştırmacıların uluslararası işbirliğine ilgi ve...

ANKARA - TÜBİTAK Başkanvekili Prof. Nüket Yetiş, Türkiye'nin bilim alanında tarama sürecine hazır olduğunu belirtti. TÜBİTAK'ın, araştırmacıların uluslararası işbirliğine ilgi ve katılımını artırmak için düzenlediği Uluslararası Bilim ve Araştırma Günleri, Ankara'da başladı. Toplantının açılışında konuşan Yetiş araştırma ve bilim alanındaki en büyük sorun, tam zamanlı çalışan yeterli araştırmacı bulunmayışı" diyerek şunları söyledi:
TÜBİTAK içe kapanık: TÜBİTAK, bilim ve teknolojik faaliyetlerini başarıyla yürütüyor, ancak bunu kamuoyu ile yeterince paylaşamıyor.
Çerçeve programları: TÜBİTAK, AB çerçeve programları içinde yer alıyor. İlk kez 2002-2006 dönemini kapsayan AB'nin 6. Çerçeve Programı'na katıldık. Türkiye'nin programa katkı payı 221 milyon dolar düzeyinde. AB hibelerinin dışında ulusal gelirden 170 milyon dolar ödenmesi gerekiyor. Gönderdiğimiz projeler çerçevesinde bunun 50-55 milyon dolarının geri dönmesini bekliyoruz.
Vize sorunu: Araştırmacılarımız Avrupa'ya giderken vize engeliyle karşılaşıyor. Bunun bir an önce çözülmesi için girişimlerde bulunduk. Avrupa bilim merkezi yöneticilerinden bu konuda yardım bekliyoruz. Ayrıca tam zamanlı araştırmacı sayımız yetersiz.


    http://www.radikal.com.tr/7604817604810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.