TÜBİTAK'a 'Darwin'e sansür' protestosu

TÜBİTAK'a 'Darwin'e sansür' protestosu
TÜBİTAK'a 'Darwin'e sansür' protestosu
Üniversite Konseyleri Derneği ile Yurtsever Cephe Öğrenci Birliği üyesi bir grup TÜBİTAK'ın 'Bilim ve Teknik Dergisi'nin Mart sayısı kapağına uygulanan 'Darwin sansürünü' protesto etti


Öğrenciler sansürü uyguladığını öne sürdükleri Başkan vekili Ömer Cebeci'ye de TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınlarının çıkardığı ‘Evrim’ kitabını hediye etti.
TÜBİTAK binası önünde öğle saatlerinde toplanan öğrenciler, ‘TÜBİTAK’ta Harun Yahya'lar istemiyoruz’, ‘Bilim düşmanı Ömer Cebeci istifa’, ‘Bilim düşmanlarını durdurun’ ve ‘Biz okuduk sen de oku’ yazılı dövizler taşıdı. Uzun süre ıslık ve alkışlarla protestolarını sürdüren öğrenciler, ‘Bilim düşmanı Cebeci istifa’, ‘AKP elini bilimden çek’, ‘Gericilere bilimi teslim etmeyeceğiz’ diye sloganlar attı. Grup adına açıklama yapan Gökhan Akbay, bilime sansür uygulayanların derhal istifa etmesi gerektiğini belirterek, “Cebeci ne dünyada ne ülkemizde ne de kendi kurumunda yürüyen araştırma faaliyetlerinden habersiz, cahil bir yöneticidir. Üstüne üstlük cahil dünya görüşüne uymadığı için toplumun bilgilenmesine de engel olabilen görevini kötüye kullanan bir yöneticidir. Sayın Cebciyi bu makama getiren siyasi irade ve bürokratik çevrede kendisi kadar cahil ve ehliyetsizdir. TÜBİTAK'ın Fetullahçı, cahil ve ehliyetsiz bir kadronun eline düşmesi Türkiye'de bilim üretiminin daha geri kalması anlamırna gelecektir. Ülkeyi daha dabağımlılaştıracaktır. AKP herhalde bunu istemektedir” dedi.
TÜBİTAK'ın konuya en kısa zamanda açıklık getirmesi gerektiğini belirten Akbay, kurumda var olduğunu öne sürdüğü AKP yanlısı tarikat kadrolaşmasının da derhal temizlenmesi gerektiğini söyledi.
Açıklama ardından öğrencilerden Mehmet Ali Olpak, ‘sansürün mimarı' olmakla suçladığı TÜBİTAK Başkan Vekili Ömer Cebeci'ye verilmek üzere TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınlarının çıkardığı ‘Evrim’ kitabını kuruma bıraktı. Kitabı Cebeci'ye hediye etiklerini söyleyen Mehmet Ali Olpak, “Biz evrimi öğrenmeye bu kitapla başladık. Kendisi TÜBİTAK Başkanvekili ama evrimi bilmiyor olabilir. Burdan okusun da öğrensin. Korkmasın kötü birşey yok” dedi.(dha)