TÜBİTAK'ı Danıştay'a sordular 'Darwin haklı' dedi!

TÜBİTAK'ı Danıştay'a sordular 'Darwin haklı' dedi!
TÜBİTAK'ı Danıştay'a sordular 'Darwin haklı' dedi!
Bilim ve Teknik'in 'Darwin' kapağı nedeniyle görevinden alındığı için TÜBİTAK'a dava açan derginin eski Genel Yayın Yönetmeni Atakuman'a verilen disiplin cezası, Danıştay tarafından bozuldu

Radikal.com.tr - Genel yayın yönetmenliği görevini yürüttüğü TÜBİTAK'ın Bilim ve Teknik dergisinin kapağını, 2009'un 'Darwin Yılı' olması nedeniyle Charles Darwin'e ayıran ve bu nedenle görevden alınan Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Atakuman, verdiği hukuk mücadelesini kazandı.

Atakuman, derginin içeriğine müdahale edilerek değiştirilmesinden sonra görevinden alınmış, sicil notu düşürülmüş, hakkında disiplin soruşturması başlatılmış ve arşiv kayıt odasında görevlendirilmişti. Son olarak, TÜBİTAK'tan baskılar nedeniyle istifa eden Atakuman, kurum hakkında bütün bu uygulamalarla ilgili davacı olmuştu.

TÜBİTAK’a karşı dört ayrı dava açan Atakuman’a verilen disiplin cezası, Danıştay 12. Dairesi ve Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından bozuldu.

Gökçer Tahincioğlu'nun konuyla ilgili Milliyet'te yer alan haberi şöyle:

TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknik Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini yaptığı 2009’da, “Darwin Yılı” nedeniyle derginin kapağını Darwin’e ayıran Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Atakuman’ın başına gelmeyen kalmadı. Derginin içeriğine müdahale edilerek değiştirilmesinden sonra bu görevden alınan, sicil notu düşürülen, hakkında disiplin soruşturması başlatılan ve arşiv kayıt odasında görevlendirilen Atakuman, 2011’de baskılar nedeniyle istifa edince, maaş farkı bulunduğu gerekçe gösterilerek, evine icra gönderildi. Atakuman, bütün bu uygulamalarla ilgili açtığı ayrı ayrı davaları kazandı.

Evrim Teorisi’nin kurucusu Charles Darwin’in 200. doğum yıldönümü ve 'Türlerin Kökeni' adlı eserinin yayımlanmasının 150. yılı nedeniyle, UNESCO’nun da teşvikiyle, 2009 tüm dünyada, 'Darwin Yılı' olarak kutlandı. Atakuman da bu nedenle TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknik Dergisi’nin Mart 2009 kapağının konusunu Darwin olarak belirledi. Ancak basım aşamasında yapılan müdahaleyle yazılar dergiden çıkartıldı.


GÖREVDEN ALINMASI YETMEDİ


Derginin Genel Yayın Yönetmeni Atakuman, bu görevinden ve vekâleten başkanlığını yaptığı Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı’ndan alındı. Konuyla ilgili TÜBİTAK içerisinde soruşturma da başlatıldı. TÜBİTAK, ulusal ve uluslararası kamuoyunu yanıltıcı açıklamalar yapıldığını gerekçe göstererek, Atakuman’a kademe ilerleme cezası verdi. Görevden alınan Atakuman’ın yeni adresi arşiv kayıt odası oldu. Atakuman hem verilen cezaya hem de yapılan atamaya karşı yargıya başvurdu.

Buna karşılık, Atakuman görevine iade edilmedi. 2 yıl boyunca hiçbir verilmeyen Atakuman’ın kuruma geliş gidiş saatleri, çalışmaları izlendi.
Atakuman, Aralık 2011’de yaşadıklarına dayanamayarak iş akdini haklı sebeple feshetti. Atakuman, fesih yazısında Nüket Yetiş ve Ömer Cebeci kontrolündeki bir önceki TÜBİTAK yönetiminin, siyasal düşünce ve felsefi inançları nedeniyle kendisini cezalandırdığını, sistematik bir şekilde yıldırma politikası uyguladıklarını belirterek, “Yaklaşık 3 yıl boyunca mobbinge maruz kalan bir çalışanın anayasal koruma altında olan manevi varlığını koruması imkansızdır. Bu süreçte psikolojik açıdan fazlasıyla yıprandığım için psikolojik destek almak zorunda kaldım. Ancak bu stresi ve dışlanmayı taşıyacak gücüm kalmadı” ifadelerini kullandı.

Yeni TÜBİTAK yönetimi ise Atakuman için keyfi olarak istifa etmiş gibi işlem yaptı ve istifası nedeniyle maaş farklarını ödemesi gerektiğine hükmetti. TÜBİTAK, bu nedenle maaş farkı borcu çıkartarak, icra yoluna gitti.YARGI MÜCADELESİNİ KAZANDI


Atakuman, 4 yıl süren zorlu süreçten galip çıktı. TÜBİTAK’a karşı 4 ayrı dava açan Atakuman’a verilen disiplin cezası Danıştay 12. Dairesi ve Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nca durduruldu. Danıştay 12. Daire disiplin cezasını geçen günlerde bütünüyle iptal etti ve TÜBİTAK soruşturmasının usulsüz olduğuna işaret etti.

Avukat Kemal Vuraldoğan’ın açtığı bir diğer dava Atakuman’ın görevden alınmasına karşıydı. Bu dava da idare mahkemesi Atakuman’ın aleyhine karar vermesine rağmen Danıştay 5. Dairesi Atakuman’ın yönetim kadrosundan alınarak uzman kadrosunda arşiv evrak kayıt odasına sürgüne gönderilmesi işleminde “ kamu yararı ve hizmet gereklerinin söz konusu olmadığını belirterek” idare mahkemesi kararını bozdu.SİCİL DE İPTAL


Atakuman’a verilen düşük sicil ise Ankara 15. İdare Mahkemesi’nce iptal edildi. Atakuman’ın istifasından sonra icra işlemi başlatılmasına ilişkin dava ise sürüyor.
Çiğdem Atakuman, Aralık 2011’den itibaren ODTÜ Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalında öğretim üyesi olarak akademik hayatına devam ediyor.


  http://www.radikal.com.tr/1144266114426613

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  @clear - ohabey

  Clear rumuzlu yorumcu "Darwin'in haklılığına,bilim dünyası karar vermekte güçlük çekerken" demis. Evrim teorisini reddeden tek bir (hristiyan veya musluman dinci olmayan) universite ismi vremezsiniz. Imamlarin veya papazlarin spekulasyonlari bilim dunyasini ilgilendirmez.

  Yercekimi sadece bir teoridir - ohabey

  Yercekiminin sadece bir teori oldugunu soyleyip 10.kattan atlayacaklara tek bir sozum var: Yapma!

  Bu haber bir safsata örneğidir - gokhankocak

  Bu haber tam bir safsata örneğidir. Bu davada yargılanan Darwin de değil, bilim de değil. Kazanan da ne bilim, ne de Darwin. Bir insanın hukuk mücadelesini yıllar sonra kazanmış olması haberidir bu. Darwin'le ne alaka? Bilimsel bir kuramın doğru ya da yanlış olduğuna Danıştay mı karar verecek? Böyle bir uygulama zaten bilimsel yöntemin dışında olur. Bilimsel bir teoriyi ancak bilimle yıkabilirsiniz, Danıştay kararıyla değil. Ya da tam tersi, bilimsel bir kuramı Danıştay kararıyla doğrulayamazsınız.Bilimin ne olduğunu, bilimsel yöntemin ne olduğunu biliyor musunuz? Saçma sapan bir başlık atılmış bu habere. Burada olan bir hukuk mücadelesi, bilimsel bir kuramın Danıştay'da onanması veya reddi değil.

  sleepr - momentum

  "2013 yılında hala darwin konuşulyorsa bilim son 100 senede zihniyet olarak 1mm ilerlememiş demektir." O eski otoriter Türk kalkınmacıları gibi konuşmuşsunuz, onlar da bize böyle kızıyorlardı. Ne yani, Darwin konuşulmayacak mı? En güzel konuşulacak konu vallahi. Biz beş gündür bunu konuşuyoruz Linkedin'de, dünyanın çeşitli yerlerinden sekiz on adam. Sociology of religion diye bir grup var orada, girin bakın, hiç de öyle 1 mm ilerlememiş gibi durmuyorlar. Bırakın bu babanızın zamanından kalma lafları.

  Yanlış başlık - UYİ35

  Sansasyonel olsun diye bu başlığın atıldığı aşikar ama çok yanlış olmuş; Radikal'den daha iyi bir başlık beklerdim. Biyoloji konusunda zaten Danıştay'ın karar vermesi düşünülemez ama yine de başlık yanıltıcı...

  TÜBİTAK adından utansın - Yakamoz73

  TÜ-Bİ-T-A-K, yani Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu. Bir adına bakınız, bir de bu kurumda bilim insanına reva görülen muameleye bakınız. Utanç verici bir durum. Ama, bu muameleyi yapanların, neticesinden en ufak bir utanma duymayacaklarına hiçbir şüphem yok!

  inanmıyorum. - osmaniyettin

  evrim yok ve darwin haaksızdır. insanlık daha da yozlaşıp yobazlaşıyor ne yazık ki. akılsızların sayısı arıyorsa devrim teorisinde sorun var ya da neslimiz tükenecek yakında