TÜBİTAK'ın ifade özgürlüğü anlayışı!

TÜBİTAK'ın ifade özgürlüğü anlayışı!
TÜBİTAK'ın ifade özgürlüğü anlayışı!

Atakuman, sessiz kalmayı yeğledi. Darwin dosyasının yer aldığı Bilim ve Teknik?in mart sayısına TÜBİTAK Başkan Yardımcısı baskı aşamasında müdahale etmişti.

TÜBİTAK Darwin'in 200. doğum yılı nedeniyle Bilim ve Teknik'te özel dosya yayımlamak isteyen Dr. Atakuman hakkında açıklamaları nedeniyle soruşturma başlattı
Haber: BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - Türkiye Bilim ve Teknik Araştırma Kurumu’nca (TÜBİTAK) yayımlanan ve kendisinin de Genel Yayın Yönetmeni olduğu ‘Bilim ve Teknik’ dergisinde, evrim teorisinin babası Darwin’le ilgili bir dosya yayımlamak isteyince başına gelmedik kalmayan Çiğdem Atakuman hakkında bu kez ‘basına yaptığı açıklamalar nedeniyle soruşturma’ açıldı. Dergideki görevine son verilen Atakuman ‘danışman’ kadrosuna kaydırıldı.
TÜBİTAK’ın popüler bilim dergisi Bilim ve Teknik kapak konusunu, Mart sayısını 200. doğum yıldönümü nedeniyle Darwin’e ayırmış ve ünlü bilimadamıyla ilgili özel bir de dosya hazırlamıştı. TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Ömer Cebeci’yse  baskı aşamasında müdahale ederek Darwin dosyasını dergiden çıkartmıştı. Yönetim ve hükümet, Bilim ve Teknik’in Mart sayısı için Darwin kapağının öngörülmediğini, Atakuman’ın yetkisini aşarak kapağı değiştirdiğini ileri sürmüştü. Atakuman ise baştan beri kapak için Darwin’in düşünüldüğünü açıklayarak yönetimi ve hükümeti yalanlamıştı. Cebeci’nin sözlü olarak görevden aldığını duyurmasına karşın, Atakuman bir süre daha görevde kalmıştı. Atakuman’ın 15 gün önce dergideki görevine son verildiği ve ‘danışman’ kadrosuna alındığı öğrenildi. TÜBİTAK yönetiminin Atakuman’la ilgili tasarrufu bunlarla sınırlı kalmadı ve bilimkadını hakkında ‘basına yaptığı açıklamalar yüzünden’ soruşturma açıldı.  

İfadesi alındı

Soruşturma çerçevesinde Atakuman’ın ifadesi alınırken, basına daha önce yaptığı açıklamalar için de savunma istendi. Atakuman, sözkonusu soruşturma gerekçe gösterilerek, Bilim ve Teknik dergisinin genel yayın yönetmenliği, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi Başkan vekilliği, Popüler Yayınlar Müdürlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü görevlerinin tümünden alındı. Görevden alma nedeni olarak somut bir gerekçe bildirilmezken, soruşturma raporu da Atakuman’a verilmedi. Kurum’da ‘danışman’ kadrosuna alınan Atakuman, Radikal’in konuya ilişkin sorularınaysa yanıt vermekten kaçındı.
Bilim ve Teknik’in Atakuman’dan boşalan genel yayın yönetmenliğine TÜBİTAK’ta Akademik Yayınlar Müdürlüğü’nde görevli Adnan Bahadır getirildi. Derginin sayfa düzeninden sorumlu Duran Akça da sorumlu yazı işleri müdürü oldu.