TÜBİTAK'ın raporu tahliye getirmedi

TÜBİTAK'ın raporu tahliye getirmedi
TÜBİTAK'ın raporu tahliye getirmedi
TÜBİTAK'ın Odatv davasına gönderdiği ve 'Virüs var ama belgeler virüsle mi gönderildi, belli değil' dediği raporu üzerine yapılan tahliye talepleri reddedildi.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Odatv davasına bakan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi TÜBİTAK tarafından gönderilen raporun ardından avukatların yaptığı tahliye taleplerini reddetti. Gerekçede “Dokümanların virüs yoluyla bilgisayarlara gönderildiği iddiasının bilirkişi raporunda doğrulanmadığı, suç şüphesinin devam ettiği anlaşılmıştır” denildi.
Tutuklu sanıklar gazeteciler Soner Yalçın, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun avukatları 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe sunarak ”TÜBİTAK raporu suçlamalara dayanak 35 dijital dokümanın manipülatif niteliğe sahip bulunduğu tespitini yapmıştır”diyerek tahliye talebinde bulunmuştu. Talebi değerlendiren mahkeme, tahliye taleplerini reddetti. Mahkeme, Odatv ofisinde bulunan bilgisayar hard diskinde, sanık Barış Terkoğlu’nun evinde bulunan hard diskte ve sanık Müesser Yıldız’ın evinde bulunan hard diskte ‘Ulusal Medya.doc, Ulusal Medya 2010.doc, Hocadan Notlar’ başlıklı dokümanların bulunduğunu belirtti. Diğer dokümanın da tek tek sıralandığı kararda, kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunduğu anlatıldı.

Virüs doğrulanmadı’
Kararda, “Sanıklar ve müdafilerinin söz konusu dokümanların virüs yoluyla bilgisayarlara gönderildiği iddiasının bilirkişi raporunda doğrulanmadığı, bu haliyle de kuvvetli suç şüphesinin devam ettiği anlaşılmıştır” denildi. Tutuklama dışındaki koruma tedbirlerinin uygulanmasının yeterli olmayacağını ifade eden mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

TÜBİTAK raporu ne diyordu?
Odatv davasında sanıklar ve avukatları bilgisayarlarında ele geçirilen çok sayıda belgenin virüsle gönderildiğini belirterek TÜBİTAK’ın inceleme yapmasını istemişti. TÜBİTAK, yedi ay süren incelemeden sonra geçen günlerde raporunu gönderdi. Ancak rapordaki saptamalar farklı yorumlara neden olacak türdendi. TÜBİTAK, raporda bilgisayarda virüs olduğu saptamasında bulunuyordu. Ancak raporda, bu virüslerden bir kısmının aktif olmadığı ya da uzaktan dosya atma özelliği bulunmadığı ifade edilirken, bir kısmının ise ‘uzaktan dosya atabilme özelliğine sahip olan, bilgisayar kullanıcılarını hedef alan’ türde olduğunun saptandığı belirtiliyordu. Rapora göre Müyesser Yıldız’a ait bilgisayardaki dört dosya için “Üstverilerin dışarıdan bir müdahale ile değiştirilmesi sonucu oluşması ihtimali daha kuvvetlidir” denilirken, Oda tv’ye ve Pehlivan’a ait iki bilgisayarda da ‘özel hedefli sosyal mühendislik saldırıları ile gönderilen, uzaktan dosya atma özelliği bulunan virüslerin çalışmış olduğu saptandı. Sonuç bölümü şöyleydi: “Bu dosyaların virüsle geldiğine veya gelmediğine dair kesin bir yargıya varılamamıştır.”