TÜBİTAK'ın SIR'ı kendi kendini yok edebiliyor

Haber: ERGUN AYAZ / Arşivi
METİN IŞIK / Arşivi

KOCAELİ - TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UEKAE) tarafından geliştirilen ve NATO’nun askeri komitesi tarafından onaylanan kriptolu USB bellek tanıtıldı.
‘SIR’ adı verilen kriptolu özel bellek, NATO Askeri Komitesi tarafından onaylanmış alanında tek ürün. Onayın ardından, NATO tarafından 602 SIR sipariş edildi bile. ‘SIR’ tüm gizlilik düzeylerindeki NATO verisini kriptolamak üzere kullanılabilecek.
SIR, dün TÜBİTAK’ın Gebze Yerleşkesi’nde Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü Elektronik Mühendisi Müşteri İlişkiler İş Geliştirme Sorumlusu Çağrı Koç ve İş Geliştirme Sorumlusu Koray Arıkan’ın katıldığı basın toplantısıyla tanıtıldı.
Bir kredi kartı boyunda, 14 milimetre kalınlığında ve sadece 90 gram ağırlığında olan Sır, kolayca taşınabilir olmasının yanı sıra içindeki bilgileri şifreli bir şekilde saklayabiliyor. Kaybolması veya çalınması durumunda içindeki bilgilere ulaşılamıyor. Gerekirse tek bir tuş ile içindeki gizli bilgiler silinebiliyor. Cihazın bir şekilde açılmaya çalışılması durumunda ise içindeki gizli bilgiler kendiliğinden siliniyor.