TÜBİTAK'la Darwin barıştı!

TÜBİTAK'la Darwin barıştı!
TÜBİTAK'la Darwin barıştı!
2009 yılında başlayan tartışmada, son olarak evrim teorisini anlatan kitapların basımının durdurulduğu iddia edilmişti. TÜBİTAK'tan, iki kitabın raflardaki yerini aldığı açıklaması geldi

Tartışma, UNESCO'nun Charles Darwin yılı olarak ilan ettiği 2009'da başlamıştı. TÜBİTAK, Bilim ve Teknik Dergisi’nin 15 sayfasını ve kapağını Evrim Teorisi’nin Darwin’e ayırmış, ancak bu bölüm yönetim kurulundan veto yemişti. Büyük tartışma yaratan olay, daha sonra TÜBİTAK'ın evrim teorisini anlatan kitapların basımını ve satışını durdurduğu iddaisıyla alevlenmiş, kurumdan bu iddialara yalanlama gelmişti.

Son gelişme, TÜBİTAK'ın, basımının durdurulduğu iddia edilen kitaplar arasında yer alan 'Kör Saatçi' ve 'Tüfek, Mikrop ve Çelik'in yeni baskı süreçlerini tamamlaması oldu. Charles Darwin'in evrim teorisiyle ilgili en bilinen kitaplarının yayın hakkı sözleşme süreçlerinin tamamlandığı ve yeni baskılarının yapıldığı açıklandı. Richard Dawkins'in yazarı olduğu ve çevirmenliğini Feryal Halatçı'nın yaptığı 'Kör Saatçi' ile Jared Diamond'un yazıp, Ülker İnce'nin çevirdiği 'Tüfek, Mikrop ve Çelik', kitapçılar ile TÜBİTAK Bilim Yayınları satış ofisi ve internetten satışa sunuldu. Okuyucular, 'Kör Saatçi'yi 12 liraya, 'Tüfek, Mikrop ve Çelik'i ise 14 liraya alabiliyor.


  http://www.radikal.com.tr/1128895112889514

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Evrim bir süreçtir... - AgnesBooth

  Dünyanın yaşı 4.5 milyardir, insanlar sadece 3 milyon yildir yerkürededir. Dünyanin sizin icin yaratildigina ve her seyin ol deyince olduguna inaniyorsaniz, bu kadar uzun bir hazirlik suresine anlam veremeyip evrimi toptan reddedebilirsiniz elbette. 3 milyon yilin icinde paganizmin, mitolojinin, diğer cok tanrili ya da tek tanrili dinlerin yaşı sadece birkac bin yildir. Buraya kadari ispatlanmis, bilimsel gerceklerdir, tarihler ortadadir. Ahmet, Mehmet, Ayse olarak neye inanip neye inanmadigimizin hicbir önemi yoktur. Bircok inanc birkac bin yil once yoktular, kuvvetle muhtemel birkac bin yil sonra da farklı bir tablo görebiliriz.Bundan kesinlikle emin olamayız elbette çünkü bilime inanan insanlar surekli gelisime ve ogrenmeye inanirlar, her sorunun cevabini bildiklerini iddia etmezler, ileride ogrenebilmek umuduyla ve acik fikirle arastirmaya devam ederler. Halihazırda evrimin cevaplayamadigi sorularin olmasi, evrime inanmayanlarin hakli oldugu anlamina gelmez. "Bak sen de her soruyu cevaplayamiyorsun, demek ki ben hakliyim" demek en temel mantiktan yoksun bir yaklaşımdır. Bilimsel teorilerin henüz açıklayamadığı şeyler vardır da dinlerin yok mudur? İkincisinin avantajı sıkıştığı noktada tevekküle sığınması, bilemeyeceğimiz, akıl erdiremeyeceğimiz şeylerin hikmetinden sual etmememiz gerektiğini ve nereye çekseniz oraya gidebilecek simgesel anlatımın önemini telkin etmesindedir ki bu da eşit şartlarda bir tartışma ortamı için çok adil değildir. Tabii ki "ya yaniliyorsam, edebiyete kadar yanma riskini Charles amca ugruna almaya deger mi? Ben garanti tarafa oynayayim" diyebilirsiniz, insan dogasi cogunlukla boyle calisir.Bilime inanmak, ise cesareti ve risk almayı gerektirir.

  - momentum

  Yazdıklarının % 80'ine katılırım: insan evrimde en ileride değil (hatta en geride), üreme dışında tür belirleyici faktör yok, göç ve iklim değişimi gibi faktörler farklılaşmayı belirler vs... Ama hangi farklılaşmayı? Kutup tilkisi ile çöl tilkisi arasındaki veya zenci ırklarla İskandinav ırkları arasındaki farklılaşmayı mı yoksa insanla şempanze arasındaki farklılaşmayı mı? Bir tür içinde farkılaşma ne kadar olursa olsun onun tür özelliği değişmez. Birbirinden üremeye devam ederler. Aslan ile kaplan arasında olduğu gibi. Sorun, birbirinden üremeyecek olan türler arasındaki geçişlerdir. İnsanla şempanze gibi. "Kategori" konusunda sana katılmıyorum; çünkü insan, kendisinin dışındaki bütün hayvan türlerinden aynı şekilde ayrılıyor: şempanzeden de, bok böceğinden de. Yani şempanzeler bizim gibi asal sayıların sonlu olduğunu düşünemiyorlarsa bunun sebebi, sizin dediğiniz şekilde, topluluların bölünmesi, göç vs. ile insan türünden farklılaşmış olmaları değil. Şartlardaki değişme tarafından takip edilen bir mutasyonun bu değişiklikleri oluşturduğu ise, kusura bakma, bir "spekülasyondan" fazlası değil. İnsan ile "tüm" hayvan cinsleri arasında aynı aşılmaz duvar var: biri ötekinin devamı olarak çıkmıyor. İnsan ile şempanze arasındaki benzerlik bu konuda insan ile patates arasındaki benzerlik kadar anlamlı. Hatta bildiğimiz insan türü ile, kendinden önceki yaşayan insansılar arasında bile bu kesiklik var: bildiğimiz insan, türüne ait parametrelerle, hiç bir devamlılığın ürünü olmaksızın 30 bin ile 100 bin sene gibi bir zaman dilimi içinde birden bire ortaya çıkıyor.

  "kategoriler farkli" - keryil

  iste bence buyuk yanilgi bu. turler onceden belli olan kategoriler degiller. insan evrimde daha "ileride" degildir ki misal bir sempanze evrim sonucu insan davranislarina yaklassin. sartlara bagli. zaten turlerin evriminde bir tur basariliyken buyuk bir cevresel baski olmadan baska bir tur cikarmaz ortaya. genelde toplulularin bolunmesi, yok olmasi, iklimsel degisimler, goc vs. gibi olgular tur ayrismasi gibi seyleri tetikler. bir mutasyon belli kosullar altinda faydaliysa, o mutasyon o kosuldaki bir toplumu domine edecegi icin iki tur yaratmaz. bu yuzden tur ayrismasi icin bir de sartlarda bir ayrisma gerekir. bu arada aslinda cokgen ornegi cok iyi, matematikte cokgenin kenar sayisini sonsuza kadar artirirsaniz ortaya cikan seklin adi cember, kullanilan bu teknigin adi da limit olur. yani sonsuz kenarli cokgen ile cember arasinda hicbir fark bulunmaz (0.9999999... ile 1 de esittir). demem o ki, turlerin tanimlanmasinda "uretken soy uretememe" disinda tartismasiz kabul edilen bir belirleyici, ideal unsur yok. o yuzden de mesela periyodik tabloda daha kesfedilmemis elementlere yer ayrilmasi gibi "ileride kesfedilecek turler" tarzi "tum turler tablosu" yapmak mumkun degil. zira turler ogrenilerek olusturulan bir tablo, tahmin etmeye yarayan bir tablo degil. kategoriler de zaten genetik akrabalik uzerine kurulu, ideal formlar uzerine degil. yani genetik benzerligin yuzde 99 olmasi onemsiz degil, fakat neresinin benzedigi de onemli. yoksa hastaliklari da hesaba katarsak birbirine bir insanla bir sempanzeden (genetik yuzde olarak) daha az benzeyen iki insan da bulabiliriz tahmin ediyorum. ama o veya bu formda, bu konuda temel belirleyici faktor genetiktir. biyolojinin temel varsayimi bu. babalik testlerinin ise yaramasinin sebebi bu.

  bsdetector581 - momentum

  % 100'ü de aynı olsa, makes no sense. Kategoriler farklı. Bir çokgenin kenar sayısını artırmakla çember elde edemezsiniz. Hatta ben daha fazlasını söyleyeyim: Şempanze ile insan arasındaki genetik benzerlik, şempanze ile goril arasındaki benzerlikten de fazla. Yani gorille insan arasındaki çizgide şempanze, insana yakın duruyor. Ama ormanda gorillerle yaşıyor işte, aşılamayan bu. Bir gün gorilleri ormanda terk edip bizim şehirlerimizin hiç olmazsa kenar mahallelerine yerleşmeye başlarlarsa, o zaman dediklerinizi hatırlayacağım.

  Jared Diamond'in kitabi - bsdetector581

  Yazida bahsedilen Diamond'in kitabinin konusu evrim degil, degisik uygarliklarin nicin daha az ya da cok ilerledikleriyle ilgili. Evrimi turlerin cesitliligini dinle celistigi icin kabullenemeyen arkadaslar var. Size Papa John Paul II'nin 1996'da basin aciklamasiyla, evrimin turlerin cesitliligini acikladigina ikna oldugunu soyledigini hatirlatsam? Bakiniz, siz inansaniz da inanmasaniz da hucrelerinizdeki genetik kodun sempanzeninkilerle yuzde 98-99'u ayni. Darwinci kelimesini kufur anlaminda kullansaniz da, kohne teori de deseniz, sectiginiz politikacilar "ne yani senin deden maymun muydu" diye aptalca sorular sorsa bile durum degismiyor: hucrelerinizde bulunan, sizi siz yapan genetik kodun yuzde 98-99'u sempanze ile ayni.

  Sıkıldım. - Clear

  Her evrim ve darwin tartışmasında,sanki logo gibi,hep aynı resmi görmekten artık sıkıldım.Baygınlık geldi.

  Biyoloji bilen evrimci varsa okusun - vk_2012@hotmail.com

  -Tek bir proteinin oluşması için 60 ayrı protein gerekir -Bu proteinlerin bir tanesi bile eksik olsa protein var olamaz -Ribozom olmadan protein oluşmaz -RNA olmadan da protein oluşmaz -Bir proteinin oluşabilmesi için başka bir proteine ihtiyaç vardır. Darwinizm dogmatik bir dindir. İnanmak zorun oldukları için insanlar inanır.