@ismailsaymaz

TÜBİTAK'ta dijital analiz yapacak eleman kalmamış!

TÜBİTAK'ta dijital analiz yapacak eleman kalmamış!
TÜBİTAK'ta dijital analiz yapacak eleman kalmamış!
Gaziantep'te bir mahkemeden gelen delil inceleme talebi TÜBİTAK'a bağlı Bilişim ve Bilgi Güvenliliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi'nce eleman bulunmadığı gerekçesiyle reddedildi
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Gaziantep 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bir yasadışı örgüt davasında, delil olarak bulunan dört hardisk inceleme için TÜBİTAK’a gönderildi.  TÜBİTAK’a bağlı Bilişim ve Bilgi Güvenliliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’ne (BİLGEM) gönderdi. BİLGEM Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin’in mahkemeye gönderdiği yanıtta, kurumda son altı aydaki personel değişiklikleri nedeniyle dijital analiz yapabilecek elemanın kalmadığı vurgulanarak, talep geri çevrildi. Skandal nitelikteki resmi yazıda, “Kurumumuz dijital analiz incelemesi yapabilecek personel ekibinde son altı ay içerisinde yaşanan yoğun değişim sebebi ile söz konusu talebinize yönelik uygun ve ehliyetli personel bulunmadığından üzülerek talebinize olumlu cevap verememekteyiz” denildi.

Adana’da açılan bir yasadışı örgüt davası özel yetkili mahkemelerin Şubat 2014’te kaldırılmasından sonra bu suçun işlendiği yer olan Gaziantep’e gönderildi. Gaziantep 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. 4. Ağır Ceza Mahkemesi de dosyada delil olarak dosyada bulunan dört harddiski dijital analiz incelemesi için TÜBİTAK’a bağlı Bilişim ve Bilgi Güvenliliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’ne (BİLGEM) gönderdi. BİLGEM Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin tarafından verilen yanıt, gçen cuma günü mahkeme dosyasına ulaştı. Yazıda, gönderilen hardisklerin incelenerek rapor hazırlanmasının istendiği vurgulandı. Ancak bu incelemelerin yapılabilmesi için kolluk görevlilerince hard disklerin ele geçirilme tarih ve saat bilgilerinin yazılı olarak bilgilendirilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca yazıda, kurumda son altı aydaki personel değişiklikleri nedeniyle dijital analiz yapabilecek elemanın kalmadığı vurgulanarak, bu talep geri çevrilerek, şöyle denildi:

“Kurumumuz dijital analiz incelemesi yapabilecek personel ekebinde son altı ay içerisinde yaşanan yoğun değişim sebebi ile söz konusu talebinize yönelik uygun ve ehliyetli personel bulunmadığından üzülerek talebinize olumlu cevap verememekteyiz.”