TÜBİTAK'ta son perde: Dolap kırma

KOCAELİ - Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) Gebze Yerleşkesi’nde,Doç. Dr. Abdülrezzak Memon’un dolaplarının kırıldığı ve bilgisayarındaki hard disklere el konulduğu iddia edildi.
Basın kuruluşlarını telefonla arayan kişiler, Marmara Araştırma Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü’nde 12 yıldır görev yapan Pakistan asıllı Türk vatandaşı Doç. Dr. Abdülrezzak Memon’a, bazı bitkileri evine götürdüğü iddiasıyla sözleşmesi bitmediği halde zorla istifa dilekçesi imzalatıldığını ileri sürdü. Bu iddiada bulunan kişiler Memon’un dolaplarının kırıldığını, bilgisayarındaki hard disklere de el konulduğunu ileri sürdü. DHA muhabirinin görüştüğü Marmara Araştırma Merkezi Gen Mühendisliği Enstitüsü Başkanı Doç.Dr. Kemal Baysal, açıklama yapabilmesi için kurumdan izin verilmesi gerektiğini söyledi. Kurumun bu konuda açıklama yapılmaması kararı aldığı belirtildi.
Doç. Memon’un, bitkilerde gen teknolojileri ve moleküler biyoloji alanında çalıştığı öğrenildi. TÜBİTAK, geçtiğimiz günlerde de Bilim ve Teknik’te ‘Darwin kapağının ve içeriğinin son anda değiştirilmesi’yle gündeme gelmişti. (dha)