TÜBİTAK'taaltı istifa

Prof. Tuğrul Tankut, Prof. Cemal Saydam, Prof. Turgut Tümer ve Prof. Türker
Gürkan dün TÜBİTAK yönetimindeki görevlerinden istifa etti. Neden: Kuruma siyaset eli değdi.

ANKARA - Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu'nda (TÜBİTAK) sular durulmuyor... Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TÜBİTAK Bilim Kurulu üyeleri ile başkanını bir defaya mahsus olarak atamak üzere yasa çıkarmasıyla başlayan ve TÜBİTAK çalışanlarının maaşlarının düşürülmesiyle tırmanan TÜBİTAK-AKP gerginliği dört istifayla 'meyve verdi'.
Prof. Dr. Tuğrul Tankut'un yanı sıra başkan yardımcılarından Prof. Dr. Cemal Saydam, Prof. Dr. Turgut Tümer ve Prof. Dr. Türker Gürkan istifa etti. TÜBİTAK'ın başkanvekili ve yardımcıları istifalarını "TÜBİTAK'a siyaset eli değdi" sözleriyle açıkladı.
TÜBİTAK-AKP gerginliğinde yeni gelişmeler yaşandı. Uzun süreden beri TÜBİTAK Başkanvekilliği görevini sürdüren Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Tuğrul Tankut, görevinden ayrıldı. Prof. Tankut, öğretim üyeliği yaptığı ODTÜ'ye döndü.
Prof. Dr. Tankut'un yanı sıra başkan yardımcılarının bir altında görev yapan asosiye başkan yardımcıları Prof. Dr. Cemal Saydam, Prof. Dr. Turgut Tümer ve Prof. Dr. Türker Gürkan da istifalarını verdi.
TÜBİTAK'ta yaprak dökümü başkan danışmanlarına da yansıdı. Başkan danışmanlığı yapan eski Bilim Kurulu üyelerinden Atilla Candır ile Avrupa Birliği'nin başlattığı 6. Çerçeve Programı konusunda Türkiye adına yürüttüğü çalışmalarla tanınan Makine, Kimyasal Teknolojiler, Malzeme ve İmalat Sistemleri Araştırma Grubu Yürütme Komitesi Sekreteri Prof. Dr. İsmail Tosun istifa kervanına katıldı.
Prof. Dr. Tankut ile Prof. Dr. Türker Gürkan, Prof. Dr. Turgut Tümer ve Prof. Dr. Cemal Saydam, yazılı bir açıklama yaparak istifalarının gerekçesini açıkladı.
TÜBİTAK'la ilgili yaşanan sürecin anlatıldığı açıklamada, TÜBİTAK'ta yönetim değişikliğinin olması olağan bir gelişme olarak yorumlandı. Ancak hükümetin yaklaşımı 'hukuk ve etik dışı' denilerek eleştirildi.
Gerekçe: Siyasi etki
TÜBİTAK'ın 'özerk bir bilim kuruluşu' olduğunu vurgulayan açıklamada son uygulamalarla kurumun siyasal etkinin altına alındığı belirtilerek şöyle dendi:
"Kuruluşundaki yasa gereğince, özerk bir bilim kuruluşu olan TÜBİTAK, yapılan uygulamalar sonucunda siyasal etki altına alınmıştır. Bilim Kurulu yeni üyelerinin, bilimsel yaklaşımın gerektirdiği ve Bilim Kurulu'na öteden beri benimsenmiş olan farklı görüşleri dinleyip değerlendirerek objektif karar verme yaklaşımı yerine, konuları önyargı ile sonuçlandırma yaklaşımını seçmeleri, bu siyasal etkinin bir göstergesidir" denildi.
'Çabaladık, olmadı'
Prof. Dr. Tankut, Prof. Dr. Saydam, Prof. Dr. Tümer ve Prof. Dr. Gürkan ortak açıklamalarında hükümetin uygulamalarını önleyebilmek için çaba gösterdiklerini, ancak bu çabaların sonuç vermeyeceği kanısıyla istifa ettiklerini belirtti.