TÜBİTAK'tan 3 yaş çocuk kitaplarına yerlilik ve kültürel uyum incelemesi

TÜBİTAK'tan 3 yaş çocuk kitaplarına yerlilik ve kültürel uyum incelemesi
TÜBİTAK'tan 3 yaş çocuk kitaplarına yerlilik ve kültürel uyum incelemesi
TÜBİTAK'ın piyasadan toplattığı kitaplar 3 yaş ve üzeri yaştaki çocuklar için hazırlananlar oldu. Yayın Kurulu'nun 3 yaş kitaplarını incelemesinin ardından kademe kademe 5 yaş, 6 yaş ve 7 yaş için hazırlanan kitapları da 'yerlilik ve kültürel uyum' kriterlerine göre inceleyeceği öğrenildi.

RADİKAL- TÜBİTAK’ın 2015 yılı içinde 50 bin kitabı ‘yerlilik ve kültürel uyum’ gibi iki kritere göre incelemesi akıllara hangi kitapların incelemeye alındığı sorusunu getirdi. Tartışmalar, TÜBİTAK Yayın Kurulu’nun ‘Gökkuşağının Tüm Renkleri’ isimli kitaptaki bazı şekillerin kriterlere aykırı bulunarak piyasadan toplatılması üzerine başladı.

Buna göre 2014 yılında başlayan uygulama çerçevesinde Yayın Kurulu öncelikle 3 yaş ve üstündeki çocuklar için hazırlanan ve çoğunluğu yabancı olan resimli kitapları incelemeye başladı. Yayın Kurulu, kamuoyunda tartışılan yaklaşık 50 bin kitabı ‘yerlilik ve kültürel uyuma’ göre inceledikten sonra sıra 5 yaş, 6 yaş ve 7 yaş üstündeki çocuklar için hazırlanarak satışa sunulan kitaplara gelecek. TÜBİTAK, telif hakları kapsamında satışa sunduğu geçmişten bugüne kadar tüm kitapları bu kapsamda mercek altına alacak. Kitaplarda 2014 yılında belirlenen kriterlere aykırı bir durum saptanması halinde, söz konusu kitaplar imha edilecek.

Tarhan Erdem yazdı. "TÜBİTAK kitap imha dönemine geldi"Yayın Kurulu kitaplardaki birçok unsuru tek tek kontrol ediyor. Bu yayınlar arasında şu anda inceleme aşamasında olan ‘Gökkuşağının Tüm Renkleri’ isimli kitap da bulunuyor.

TÜBİTAK’ın 3 yaş ve üzeri çocuklar için satışa sunduğu onlarca kitap bulunuyor. Bunlar arasında Türkçeye çevrilen yabancı eserlerin çoğunluğu göze çarpıyor. Popüler Bilim Kitapları arasında ‘Haydi Öğrenelim: Ne, Neden Yapılmıştır’, ‘Üzüntüden Mutluluğa Duygularınız’, ‘Gökyüzü Ne Kadar Yüksek’, ‘Bir Milyon Ne Kadar Büyük’ gibi şekillerle anlatımların yer aldığı kitaplar bulunuyor. (Erdinç Çelikkan - Hürriyet Ankara)