TÜBİTAK'tan editör açıklaması

TÜBİTAK, akademik dergilerinde çalışan editörlerin görevden alındığına dair haberle ilgili açıklama yaptı: Yapılan uygulama doğal süreci içinde gerçekleşti


TÜBİTAK’TA EDİTÖRLER GÖREVDEN ALINDI HABERİ İÇİN TIKLAYIN


ANKARA - TÜBİTAK’tan yapılan açıklamada, akademik dergilerinin editörleri ve görevlendirilmeleri ile ilgili olarak yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığı ifade edilerek, editörlerin görev süreleriyle ilgili uygulamanın doğal süreçleri içinde gerçekleştiği bildirildi.
TÜBİTAK’tan yapılan açıklamada TÜBİTAK akademik dergilerinin editörleri ve görevlendirilmeleri ile ilgili olarak yapılan haberlerle ilgili bir kamuoyu duyurusu yayımlandı.
TÜBİTAK Akademik Yayınlar Müdürlüğü’nün faaliyetleri arasında 1976’dan beri akademik dergi yayınının bulunduğunun ifade edildiği duyuruda, 1989’a kadar bir derginin, 1989’dan itibaren de bilimsel alanlarına göre ayrı ayrı dergilerin yayınlanmaya başladığı anlatıldı.
TÜBİTAK tarafından halen 12 akademik derginin yayınlandığı, bu dergilerin içeriklerinin farklı dönemlerde farklı şekilde isimlendirilen yardımcı editör, editör veya baş editörler tarafından hazırlandığı ve dergilerin 9’unun uluslararası indeksler (Science Citation Index, SCI Expanded) tarafından tarandığının bildirildiği duyuruda, şu ifadelere yer verildi:
"Dergi editörlüğü, kurum kadrolarına yapılan bir atama değildir. Tüm uluslararası bilimsel dergiler ve diğer yayınlarda olduğu gibi süresiz değil, belirli sürelerde yapılan görevlerdir.
Editörler, kurum dışından ve uluslararası indekslerce taranan dergilerde çok sayıda yayınları olan, alanında uzman olan bilim insanları arasından ilgili mevzuat doğrultusunda, TÜBİTAK Başkanı tarafından görevlendirilmektedir.
1976 yılından günümüze kadar, dergilerde görev yapmış olan editörlerin görev süreleri minimum 1 yıl olup, bu süre, editörün etkinlik ve verimliliğine göre ortalama 6,5 yıldır.
Medyada yer alan haberlerde adı geçen editörlerimizin görev süreleriyle ilgili olarak yapılan uygulama doğal süreçleri içinde gerçekleşmiştir."
Duyuruda, haberlerde adı geçen editörlerin görev süreleri de şöyle bildirildi:
"Görev Tarihi-Görev İsim-Görev Süresi:
1991 - 16/01/2009 Editör Prof. Dr. Bahattin Baysal 18 yıl
09/02/1993 - 16/01/2009 Editör Prof. Dr. Nevin Selçuk 15 yıl
03/01/1996 - 16/01/2009 Editör Prof. Dr. Aydın Aytuna 14 yıl
04/06/1996 - 16/01/2009 Editör Prof. Dr. Kemal Leblebicioğlu 12 yıl 6 ay
28/09/1998 - 16/01/2009 Editör Prof. Dr. Yiğit Gündüç 10 yıl 3 ay
04/05/2006 - 16/01/2009 Editör Doç. Dr. M. Mahir Özmen 2 yıl 7 ay"


-DEĞİŞİKLİK, TEAMÜLLERE UYGUN OLARAK BİLDİRİLDİ-


Duyuruda ayrıca, "Bir diğer asılsız iddia olan son zamanlarda basında yer alan ve görev değişikliklerinin Kurumumuz web sayfasından öğrenildiği yönündeki haberler üzüntüyle karşılanmıştır" ifadesine yer verilerek, söz konusu görev değişikliklerinin, resmi yazı ve elektronik posta aracılığıyla, süresinde ve teamüllere uygun olarak ilgililerine bildirildiği kaydedildi.
Bugüne kadar tüm dergilerde görev yapan yardımcı editör, editör, baş editörlere ilişkin bilgilere de yer verilen duyuruda, "Kurum olarak görev almış tüm editörlerimize yaptıkları başarılı çalışmalardan dolayı en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz" denildi. (aa)