'Tugay komutanı halkı PKK'lı yaptı'

'Tugay komutanı halkı PKK'lı yaptı'
'Tugay komutanı halkı PKK'lı yaptı'
Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 20 yıl önce 11 köylünün öldürülmesine ilişkin soruşturmada dönemin tugay komutanı hakkında 11 kez müebbet ve 25 yıla kadar hapis cezası istendi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, 20 yıl önce Kulp ilçesinde 11 köylünün öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında dönemin Bolu 2. Komando Tugay Komutanı emekli Tuğgeneral Yavuz Ertürk hakkında 11 kez müebbet ve 25 yıla kadar hapis cezası istendi.

Kulp ilçesinde 22 Ekim 1993 tarihinde 11 köylünün öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma, dosyanın 20 yıllık zaman aşımı süresinin dolacağı dönemde tamamlandı. Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. Maddesiyle yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince hazırlanan 19 sayfalık iddianame, 7. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, "Şüpheli Yavuz Ertürk'ün komutasında birlik içinde yer alan kimlik bilgileri tespit edilemeyen görevlilerden bazılarının teşekkül oluşturarak yetki ve görevleri olmamasına rağmen hukuka aykırı olarak şüphelendikleri kişileri yakalayarak bir süre sorguladıktan sonra öldürdükleri" kaydedildi.

İddianamede bu tür eylemlerin, halkın devlete karşı düşmanlık beslemelerine ve örgüt yanlısı olmalarına sebep olduğu ifade edildi. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/115716511571656

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  alma mazlumun ahini cikar aheste aheste - ispat

  Bir zamanlar bazi ordu mensuplari diledikleri gibi haraket ediyordular kimsenin haddine dusmezdi "sen ne yapiyorsun kardesim" demek. ornegin bu haberdeki olay gibi yada Cizrenin Yesilyurt koyunda cafer komutanin 4 koyluye diski yedirtmesi gibi. bazen Turkiyemizinde Hukuk devleti olduguna, en azindan olmaya calistigina inaniyorum. hesabini hukuk sormasada bir gun gelir, Denizlerin idamini imzalayan o hakim gibi bogazina yemek takilip kivrana kivrana bogularak Ölür.

  "boyle olmasaydi" lar - Carlos Torre Repetto

  Bir yorumcunun dedigi gibi bu tur haberler hemen "soyle olsaysdi boyle olmazdi" diye kisir neden sonuc iliskilerine cekiliyor. Ancak su da bir gercek; eger guneydogu ekonomik yonden bu kadar yalniz birakilmamis ve halki bu kadar zulum gormemis olsaydi, Kurtler gene haklarini mutlaka modern donemde de talep edeceklerdi ama eminim bu kadar kan dokulmeyecekti ve Kurt hareketinin siyasallasmasi cok daha erken bir doneme denk dusecekti.

  Birakin ya... - Muaddib

  Tugay komutani bir avuc koyluyu PKKli yapmis. Bizim Recep ve takimi (buna saksakci ozel'de dahil) hepimizi terorist yapti ya!!!

  INSAN OLMAK ! - palenke

  Bu masum Halka nasil kiydiniz Vicdansizlar ?

  ... - chevellemuri

  Bu tarz haberler o kadar çok yayınlanmaya başladıki (2 gün önce de liceyi askerlerin yaptığı kanıtlandı)normal akla sahip her vatandaşın hesap sorması lazım (normal akıl bu ülke insanı için fazla ya, neyse, gezi olaylarında medya penguenleriyle, bunca yıldır nasıl kandırıldıklarını bir çoğu anladılar, keza pkk olaylarında kandırılmışlar, demek öcalanla yan yana gösterilen o bebeğin katili pkk değil, geriye tek bir fail kalıyor.

  Adalet Abla Diyorki - serdar_5

  ''Eğer halk(Kürt Halkı), Türk askerlerinin bu katliamı sonucu; devlete(Türk Devletine) karşı düşmanlık beslememiş ve örgüt yanlısı olmamış olsaydı, mesele olmazdı!'' Aslında, bu yönlü niyetler ve söylemler, sadece Adalet Ablaya has değildir. Bütün Türk Ablalar ve Abiler, her konuda aynı tavır ve söylem içerisindeler. Örneğin; eğer Barış, Türkiyeyi ekonomikman havalara uçuracaksa, iyi olur, yapalım derler. Ama Kürt Halkının gaspedilmiş haklarının iadesi sözkonusu olunca, hemem ''Hassasiyetleri'' kabarır.