Tuğba Tekerek'e polisten tepki: Döversem döverim, avukat mısın?

Tuğba Tekerek'e polisten tepki: Döversem döverim, avukat mısın?
Tuğba Tekerek'e polisten tepki: Döversem döverim, avukat mısın?
29 Ekim'de Galatasaray Meydanı'nda gözaltına alınan eylemcilerin görüntüsünü almak isteyen Taraf gazetesi muhabiri Tuğba Tekerek'e polisten "Döversem döverim. Sana mı kaldı. Avukat mısın?" tepkisi

Taraf gazetesi yazarı Tuğba Tekerek, 29 Ekim'de Galatasaray Meydanı'ndaki polis müdahalesini çekmeye çalışırken polis tarafından tehdit edildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında polis, Tünel Meydanı'ndaki eylemcilere müdahale etmişti. O gün İstiklal Caddesi'nde bulunan gazeteci Tuğba Tekerek, gözaltına alınan eylemcileri görüntülüyordu. Polisin müdahale ettiği Tekerek, kendisine "Gazeteciysen gazetecisin. Kanunda birşey mi var 'Gazeteci istediğini çeker'! Döversem döverim. Sana mı kaldı. Avukat mısın?" şeklinde tepki gösterildiğini belirtti.

Taksim'de cumhuriyet kutlamasına polis engeli

Tuğba Tekerek'in Blogunda paylaştığı yazının tam metni şöyle:

"Polis: Döversem döverim, avukat mısın!

Bu videoyu 29 Ekim günü saat 16.00 sularında Galatasary Meydanı'nda çektim.

Tünel'de Andımız'ı okumak isteyen eylemciler kısa bir süre önce polis tarafından dağıtılmıştı. Ben Galatasaray Meydanı'na vardığımda orada bir grup eylemci ve çok sayıda polis vardı. Meydanın tam ortasında duran, herkesin yanından geçtiği otobüse gözaltına alınanlar bindiriliyordu.

Önce gözaltına alınanların otobüse bindirilişlerini cep telefonumla kaydettim. Bu arada bir polis benim oradan uzaklaşmamı istedi, gazeteci olduğumu söyleyip çekime devam ettim.

¨Al otobüse¨
Daha sonra başka bir polis üzerime sert bir şekilde gelince olası olumsuz durumlara karşı etraftakilerin dikkatini çekmek için yüksek sesle bağırarak ¨Gazeteciyim¨ dedim. Uzaklaştırılmaya çalışlırken yüksek sesle bağırmaya devam ettim. Bu arada etrafımı çok sayıda sivil polis sardı. Tüm bu süreçte elimde sarı basın kartım vardı. Polislerden birisi ¨Alın bunu, GBT yapın, çantasını arayın¨ derken, müdürü ¨Al otobüse¨ diyerek beni tehdit ediyordu.

Ağırdan aldılar
GBT işini son derece ağırdan alıp, beni uzunca bir süre olay yerinden uzaklaştırdılar, işimi yapmama engel oldular. Ben bu arada video çekimine devam edip, telefonu önce çantama en sonda da montumun cebine koydum.

Burası Uganda değil mi?
Bu süreçte bir polisin ¨Gazeteciysen gazetecisin. Kanunda birşey mi var 'Gazeteci istediğini çeker'! Döversem döverim. Sana mı kaldı. Avukat mısın?¨ sözlerini de kaydettim. Polis bu cümlelerin devamında ¨Tedbir almışım. Kanun var. Burası Uganda değil¨ diyordu.

Mesleğimi yapmamın engellenmesiyle ilgili olarak en kısa zamanda savcılığa başvuracağım. Kanun var mı, burası gerçekten Uganda değil mi, göreceğim."