Tuğba Tekerek'e polisten tepki: Döversem döverim, avukat mısın?

Tuğba Tekerek'e polisten tepki: Döversem döverim, avukat mısın?
Tuğba Tekerek'e polisten tepki: Döversem döverim, avukat mısın?
29 Ekim'de Galatasaray Meydanı'nda gözaltına alınan eylemcilerin görüntüsünü almak isteyen Taraf gazetesi muhabiri Tuğba Tekerek'e polisten "Döversem döverim. Sana mı kaldı. Avukat mısın?" tepkisi

Taraf gazetesi yazarı Tuğba Tekerek, 29 Ekim'de Galatasaray Meydanı'ndaki polis müdahalesini çekmeye çalışırken polis tarafından tehdit edildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında polis, Tünel Meydanı'ndaki eylemcilere müdahale etmişti. O gün İstiklal Caddesi'nde bulunan gazeteci Tuğba Tekerek, gözaltına alınan eylemcileri görüntülüyordu. Polisin müdahale ettiği Tekerek, kendisine "Gazeteciysen gazetecisin. Kanunda birşey mi var 'Gazeteci istediğini çeker'! Döversem döverim. Sana mı kaldı. Avukat mısın?" şeklinde tepki gösterildiğini belirtti.

Taksim'de cumhuriyet kutlamasına polis engeli

Tuğba Tekerek'in Blogunda paylaştığı yazının tam metni şöyle:

"Polis: Döversem döverim, avukat mısın!

Bu videoyu 29 Ekim günü saat 16.00 sularında Galatasary Meydanı'nda çektim.

Tünel'de Andımız'ı okumak isteyen eylemciler kısa bir süre önce polis tarafından dağıtılmıştı. Ben Galatasaray Meydanı'na vardığımda orada bir grup eylemci ve çok sayıda polis vardı. Meydanın tam ortasında duran, herkesin yanından geçtiği otobüse gözaltına alınanlar bindiriliyordu.

Önce gözaltına alınanların otobüse bindirilişlerini cep telefonumla kaydettim. Bu arada bir polis benim oradan uzaklaşmamı istedi, gazeteci olduğumu söyleyip çekime devam ettim.

¨Al otobüse¨
Daha sonra başka bir polis üzerime sert bir şekilde gelince olası olumsuz durumlara karşı etraftakilerin dikkatini çekmek için yüksek sesle bağırarak ¨Gazeteciyim¨ dedim. Uzaklaştırılmaya çalışlırken yüksek sesle bağırmaya devam ettim. Bu arada etrafımı çok sayıda sivil polis sardı. Tüm bu süreçte elimde sarı basın kartım vardı. Polislerden birisi ¨Alın bunu, GBT yapın, çantasını arayın¨ derken, müdürü ¨Al otobüse¨ diyerek beni tehdit ediyordu.

Ağırdan aldılar
GBT işini son derece ağırdan alıp, beni uzunca bir süre olay yerinden uzaklaştırdılar, işimi yapmama engel oldular. Ben bu arada video çekimine devam edip, telefonu önce çantama en sonda da montumun cebine koydum.

Burası Uganda değil mi?
Bu süreçte bir polisin ¨Gazeteciysen gazetecisin. Kanunda birşey mi var 'Gazeteci istediğini çeker'! Döversem döverim. Sana mı kaldı. Avukat mısın?¨ sözlerini de kaydettim. Polis bu cümlelerin devamında ¨Tedbir almışım. Kanun var. Burası Uganda değil¨ diyordu.

Mesleğimi yapmamın engellenmesiyle ilgili olarak en kısa zamanda savcılığa başvuracağım. Kanun var mı, burası gerçekten Uganda değil mi, göreceğim."


  http://www.radikal.com.tr/115848811584884

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kahraman Polis?!?! - emiliano zapata

  Alın size AKP nin kahraman polisi. Söylediği lafa bak: "Döverim sana ne!" Sevgili polis kardeşlerim siz insanlara böyle davrandıkça bu halkta sizlerden nefret ediyor, yanınızdan geçerken bile suratınıza iğrenerek bakıyor bilesiniz!

  ... - Jan21

  Üniversitede bir arkadaşım vardı çok mülayim bir çocuktu, sırf kız arkadaşı ile geziyor diye ülkücüler saldırmıştı ona ve zor almıştık ülkücülerin elinden hatta kavga bile etmiştik ülkücülerle. Okul bitti memlekete geldik aradan 4 yıl geçti. Geçenlerde O mülayim arkadaşı gördüm. Birbirimizi sorduk ama çocukta bir tuhaflık vardı müthiş bir özgüven ve kırk yıllık kabadayı gibi davranıyordu. Meğerse polis olmuş ciğerim :)

  Polis Egitimi - tahtasiz

  Bu döversem döverim diyen kisi Polis mi mahalle serserimi belli deil. Ben cikartamadim. Polislik kisilik gerektiren bir meslek olmali. Her önüne geleni Polis yaparlarsa olacagi budur.

  okumuş polis yetiştirme sanatı. - thegitarist

  bol bol kovboy filmi izlettiğiniz öğrencilerin bin bir zorlukla üniversiteyi kazanmalarını sağlayın, eğitimleri sırasında 4 yıl sonra okul bitince ne yapacağız baskısını iyice hissettirin,aç kalsın ailesine uzunca bir süre yük olsun,iş bulma ümidi ile mezun edin.en az düşük sıcaklıkta 3 yıl işsiz güçsüz dolaştırın.kendinden ve her sabah işe giden insanlardan nefret etme kıvamına gelince (dikkat altını yakmayın,altı yananlar anarşist oluyor:))sonra bir gece ansızın büyük bir müjde gibi,dinlenmeye bıraktığınız öğrenciklerinizi,2 ay bilemediniz 6 ay eğitime tabi tutun,kritik aşama,ilk maaşlarını vererek devlete olan minnettarlığını sürtünme katsayının tavanına eşitlediğinizde artık onu ocaktan alıp sokağa sürebilirsiniz.ikinci püf noktamız,uyku ve çalışma saatlerini olabildiğince esnek tutun.gerekirse ailesiyle,eş ve dostuyla bağını koparın.bütün bunlardan sonra. yanında kişinin gözlerinin içine bakıp suçlu yada masum olduğunu anlayabilecek derecede iyi mayalanmış bir amirle servis edebilirsiniz.afiyet olsun.