Tuğluk: Bir gerillanın burnu kanarsa hesabını sorarız

Tuğluk: Bir gerillanın burnu kanarsa hesabını sorarız
Tuğluk: Bir gerillanın burnu kanarsa hesabını sorarız

DTK Eşbaşkanlı Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk Van'da halkla 'çözüm süreci'ni konuştu...

Van Özalp'ta halka hitap eden DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, "Bir tek gerillanın burnu kanarsa bunun hesabını sorarız. Hükümete çağrımız provokasyona meydan vermeden, tek bir gerillaya zarar gelmeden çekilme sürecinin tamamlanmasıdır" dedi.

VAN - Çözüm sürecini anlatmak için Van'a gelen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, Özalp ilçesinde halka hitap etti. Tuğluk konuşmasında, “Kürt siyasetçileri olarak şunu açık ve net söylüyoruz. Bir tek gerillanın burnu kanarsa bunun hesabını sorarız. Hükümete çağrımız herhangi bir provokasyona meydan vermeden, tek bir gerillaya zarar gelmeden bunun tedbirleri alınarak çekilme sürecinin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasıdır” dedi.

Karayoluyla Diyarbakır'dan Van'a gelen DTK Eş Başkanı ve Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk ile DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, konvoy eşliğinde Van'ın Özalp İlçesi'ne gitti. İlçe meydanında toplanan yaklaşık bin kişiye hitap eden Tuğluk, tarihi bir süreçten geçildiğini söyledi. Abdullah Öcalan'ın barış konusunda açıkladığı mesajların ardından PKK 'nın elindeki kamu görevlilerini serbest bırakarak samimi adımlar attığını belirten Tuğluk, bu adımların sıradan olmadığını ifade etti.


‘HALKIMIZ DUYARLI OLMALI’
PKK'nın yarından itibaren sınır dışına çıkma kararının tarihi ve önemli bir karar olduğunu anlatan Tuğluk,"Gerilla, sadece barışa şans tanımak için 'buyrun çekiliyoruz' diyor. 'Kürt sorunun demokratik barışçıl çözümü için fırsat sunuyoruz' demek için çekiliyorlar. Bu çekilme sürecinde halkımızın duyarlı olması gerekiyor. Buradan Kürt siyasetçileri olarak şunu açık ve net söylüyoruz, bir tek gerillanın burnu kanarsa bunun hesabını sorarız. Hükümete çağrımız herhangi bir provokasyona meydan vermeden, tek bir gerillaya zarar gelmeden bunun tedbirlerini alarak çekilme sürecinin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasıdır" dedi.


'REHAVETE KAPILMAMALIYIZ'
Kürt sorununun çözülmesi için devletin samimi karararlı adımlarla demokratik açılımlarla reformlarla yanıt vermesi gerektiğini anlatan Tuğluk, "Kürt sorununun çözümlenmiş sayılması için anayasal adımlara, seçim barajının indirilmesine, siyasi partiler kanununun değiştirilmesine, TMK'nın kaldırılmasına ihtiyaç var. İşte demokratik kurtuluş, özgür yaşam dediğimiz şey budur. Haklarımızı kazanıncaya kadar anayasal güvencelere kavuşuncaya kadar demokratik kurtuluş temelinde direnişimiz devam edecektir. Bu nedenle bu günler mücadeleyi yükseltme günleridir. Kürtlerin birlik olma günleridir. Özgür geleceğimizin belirlendiği günlerden geçiyoruz. Hiçbir şekilde rehavete kapılmamalıyız. Bu devlet hiçbir zaman bize çözümü altın tepside sunmayacak. Bunun farkındayız. Ama ne olursa olsun sayın Öcalanın başlattığı sürecin arkasında duracak içinde olacağız. KCK adı altında haksız ve hukuksuz yere tutuklanan bütün arkadaşlarımızı, PKK'lı tutsakları özgür bırakıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. Tabiki sayın Öcalan da özgür olacak bu alanlara gelecek. Barış ancak böyle mümkün olur" dedi.


‘BİRLİKTE DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE YARATIRIZ’
Daha sonra konuşan DTK Eşbaşkanı ve Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Öcalan'ın tarihi bir fırsat hazırladığını söyledi. Türk,"Biz Türk halkının, Arap halkının düşmanı değiliz. Biz hiçbir pazarlık yapmıyoruz. Hakkımızı, özgürlüğümüzü istiyoruz. Bunun için bu süreci doğru okursanız. Kürt halkının hakkını görürseniz birlikte demokratik bir Türkiye yaratırız. Demokratik bir ortadoğu yaratırız. Kürt halkı özgür olmazsa Türk halkıda Arap halkı da özgür olmaz. Kürt halkı eski halk değil. Bu gün bilinçli inançlı bir halktır. Sakın yeniden aldatmaya kalkmayın. Biz kardeşçe eşit özgür bir yaşam diyoruz. Red ve inkarı yürütürseniz zararlı siz çıkarsınız. Kürtler artık acıların yaşandığı bir coğrafya istemiyor. Şimdi bütün sorumluluklar siyasetçilerin ve halkın omuzunda. Bu dönemde Kürt halkının talepleri arkasında güçlü durmazsak çok şey kaybedebiliriz. PKK silahla mücadelede bu güne kadar görevini yaptı" dedi.

Özalp'teki programın ardından Türk ve Tuğluk Saray ilçesine geçti. Türk ve Tuğluk burada 1994-2009 yılları arasında SHP, ANAP ve AK Parti 'den belediye Başkanlığı yapan Sıracettin Bilmez'in BDP 'ye katılması üzerine rozetini taktılar. 


DHA