'Tüh Allah cezanızı versin'

'Tüh Allah cezanızı versin'
'Tüh Allah cezanızı versin'
İstanbul'da geçen 23 Aralık'ta 'Sanatçılar Girişimi'nin düzenlediği gecede yaptığı konuşmayla salonda bulunanları şoke eden tiyatro sanatçısı Levent Kırca, bu kez Bursa'da bazı sanatçılara yine tartışılacak sözler söyledi

BURSA - Televizyonlarda iktidarı desteklediklerini söyleyen sanatçılara çatan Kırca, "Tüh, Allah cezanızı versin" dedi.

İşçi Partisi'nin Bursa'nın merkez Osmangazi İlçesi Ördekli Kültür Merkezi'nde düzenlediği üye katılım törenine, partinin MYK üyesi olan Levent Kırca da katıldı. İşçi Partisi Merkez Yürütme Kurulu üyesi olan Levent Kırca, konuşmasında hem iktidarı hem muhalefeti eleştirdi. Kırca, "Adam ağzıyla diyor ki; 'BOP eşbaşkanıyım. Türkiye'yi bölme, parçalama görevi bana verilmiştir. Bu ülkeyi bölüp parçalayacağım.' Böylesi iktidar var. Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmak için yola çıkmış, ağzıyla yüksek sesle söyleyen bir parti var. ABD diyor, 'Yola çıktı.' Buradan da İşçi Partisi yola çıktı. Kim sever ABD'yi? Hiç kimse. Lanet olsun ABD'nin boynu altında kalsın" diye konuştu.

‘BEN BUNLARI DEŞİFRE EDİYORUM’

Konuşmasında hükümeti desteklediklerini açıklayan sanatçılara da ağır sözlerle yüklenen Levent Kırca, bunlardan bazılarının kendisini mahkemeye verdiğini ve davayı kaybedip tazminat ödeyebileceğini anlattı. Kırca, şunları söyledi:

"Televizyona çıkıp, birer ikişer 'Hükümetin yaptıklarını çok beğeniyoruz, çok takdir ediyoruz' diyorlar. Tüh, Allah cezanızı versin. Ben bunları deşifre ediyorum. Sezen Aksu'su, Ali Poyrazoğlu'su, Halil Ergün'ü birkaç yengeç yengeç yanaşanlar da var. Ben bunları gördüğüm zaman kendi sanatçılığımdan utanıyorum. Ben Ali Poyrazoğlu'na böyle yaptığı için 'Vatan haini' dedim. Burada bir kez daha söylüyorum. Atatürk düşmanı, Türkiye Cumhuriyeti düşmanı benim de düşmanımdır. Sezen Aksu'su, Ali Poyrazoğlu'su, Halil Ergün'ü beni mahkemeye vermişler. Ne büyük onur, ne büyük şeref. 'Vatan haini' diyorsun üstüne gidiyor mahkemeye veriyor. Ben o mahkemeyi kaybederim. Adalet yok bu ülkede, yok. Bunların beni mahkemeye vermesi benim için şereftir. Ben o parayı kaybettiğim zaman onların yüzüne atarım. Ben hiçbir şey kaybetmem. Ama bunlar yüzlerindeki kara lekeyi, Cumhuriyet düşmanlığını silemezler, onunla gömülürler."

"ANYA KONYA, AK KARA ORTAYA ÇIKACAK"

Türkiye'nin önünde iki seçim bulunduğunu hatırlatan Levent Kırca, "Türkiye karne alacak. İki seçim var. Birisi yerel seçim. Aşağı yukarı burada işin rengi belli olacak. Anya Konya, ak kara ortaya çıkacak. İktidarı bir şekilde AKP 'ye bir kez daha verirsek, Türkiye Cumhuriyeti'ne veda etmemiz gerekir dostlar. İşin götürülmek istendiği ılımlı İslam şeriat düzeni bir karanlık düzendir. Kadınların baştan tırnağa örtüldüğü, kadınların ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördükleri, birer şeytan olarak algılandığı günlere götürülüyoruz. Kadınlarımızın ayrıca lider olmasını istiyoruz başkaldırmasını istiyoruz" dedi.

'HALK PARTİLİLERLE SORUMUZ YOK'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nu sert ve fazla eleştirdiğini ifade eden Kırca, bu durumun kendi cesareti ve doğru sözlülüğünü gösterdiğini söyledi. "Bugün bizim halk partisi ile halk partililerle bir sorunumuz yok" diyen Kılıçdaroğlu, "Ama biz kendi başkanımızı, kendi arkadaşlarımızı da eleştiriyoruz. Bizi de eleştiriyorlar. Çünkü eleştirilmeyen toplumlar gelişemezler" diye konuştu. Salondan bir kişinin "Söz konusu vatan" diye bağırması üzerine Kırca da "Yaşa" dedi.

'DİLERİM O SANDAL FIRTINAYA DAYANAMAZ VE BATAR'

Kürtleri çok sevdiğini ve Alevilere hayran olduğunu dile getiren Kırca, açılımın peşine düşmenin ülkeyi bölme anlamına geldiğini ileri sürdü. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun bu konudaki yaklaşımını da eleştiren Kırca, "Gerçekten o sandala binmiştir. Dilerim o sandal fırtınaya dayanamaz ve batar" diye konuştu.

DAHA ÖNCE TEPKİ ALMIŞTI

Levent Kırca, geçen 23 Aralık'ta Sanatçılar Girişimi'nin İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi'nde düzenlediği gecede yaptığı konuşmada salonda bulunan herkesi şoke etmişti. Toplantıda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun konuşma sırasının programı bulunması nedeniyle öne çekilmesine sinirlenen Levent Kırca, yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı gecede, "Bu geceye geliyorsan, bekleyeceksin. İşi varmış diye gidiyormuş. Benim de işim var, belki bir karı buldum gidip onu dü……." demişti. Kırca'nın sözlerinin ardından tepki gösteren bazı izleyiciler salonu boşaltmıştı. Kırca, gazete ve televizyonlara da yansıyan bu sözleriyle büyük tepkiler almış, ardından özür dilemişti.(dha/Serhat Tezcan - Bülent Civanoğlu)


  http://www.radikal.com.tr/111562411156247

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bay kırca - sheikh

  kürtleri çok sevdiğini söylemiş. açılıma da karşı... kendi çözüm önerisini öğrenmek istiyoruz.. kürtlere ne vaadediyor?

  Boşuna Uğraşmayın - 850ahmet

  Her önüne gelene hakaret eden adam dan muhalif falan çıkmaz.Hele küfrederek muhalif hiç olunmaz.Bu adam gündeme gelmek için Seyirci çekemeyince küfre başladı.Bir adamın aydın olaması için önce "edepli" olması lazım.Hele komedi yapmak içinde üstün zeka sahibi olması lazım. Siz İncili Çavuş veya Nasrettin Hoca'ın belden aşağı olaylarla espiri yaptığını dair bir fıkra okudunuz mu?Olmaz çünkü onlar zeki ve de edepli insanlar.Bir zamanlar onun sarhoş numaralarına gülen insanlar artık o numaralara da gülmez oldu.Sayın Çiller için yaptığı o ahlaksız numaralarda ortamdan dolayı espiri zannedilmişti.Bu vatandaşı kim oluyor da her önüne gelene "vatan haini" diyor.Elindeki ölçü ne..

  Sanat ve Siyaset - sevson

  Recep Tayyip Erdogan`in komedi yaptigi bir ülkede, Levent Kirca`ya da siyaset yapmak kaliyor galiba... Ne de olsa RTE kadar komik olamaz artik, sayin basbakan Cem Yilmaz`in bile tahtina oturdu diyorlar... Kirca da, bari parayi siyaset yapiyomus gibi yaparak kazanayim diyodur, ekmek parasi iste:)

  Gündelik siyaset. - aynur_1221

  Kürt sorunu ülkemizin temel ve en önemli sorunudur.Bu sorun partiler üstü bir sorundur. Bu sorunu AKP üretmedi. AKP bence de Türkiye'yi kendi karanlık emelleri doğrultusunda sözüm ona "ılımlı islam "cumhuriyetine doğru götürmektedir. "Zorunlu seçmeli" Kur'an ve Peygamberin hayatı dersleri, İlk ve orta öğretimlerde serbest kıyafet...ve daha sayamadığım yüzlerce uygulamalar bunun göstergesi. Bunların hepimiz farkındayız. Ancak çözümün bir parçası değilsen, sorunun bir parçasısındır. Alternatif olamıyorsan varolanı düzeltmeye çalışırsın yanlışlarını deşifre edersin, kürtleri alevileri severim demekle onların sorunlarını çözemezsin. Şu anda hükümette AKP var mademki artık savaşmyı değilde bir şekilde barışmayı düşünüyorsa buna en başta"sanatçı" olarak sizler destek vermelisiniz. Salt bir AKP düşmanlığıylamı başarılı olmayı planlıyorsunuz?

  Yazık Levent Kırca! - MagicalTune

  AKP vizyonu ve narsismi ile benim de sorunlarım var, ama yiğidi öldür hakkını yeme demiş eskiler. İyi işler yapılıyor ise, gözlükleri çıkarmalı takdiri esirgememeli. Esirgenmemelidir. Çok iyi işler yaptılar hala yapıyorlar, ancak yanlışları yok mu, düzinelercesi mevcut. Türkiye için devrim dediğimiz köhne, tozlanmış siyasi anlayışından arınmış, reformları ile hayret ettirir iken, diğer taraftan da manasız, yine demode, çağdaş ve özgür yaşam ile bağdaşmayan uygulama ve inatcı tutum içinde olmalar. Çok anlamsız ve çelişki dolu. Kafa karıştırıyorlar ama bütün bunlara rağmen AKP'nin Türkiye için ne şimdi ne de gelecekte tehdit oluşturduğunu düşünmüyorum. Diyenin objektif olmadığını, vizyon kıtlığı yaşadığına, adil olmadığına inanıyorum. Levent Kırca bir kemalist cengaver olarak attı kendini ringe ama gülünç olmaktan öteye gidememekte. Sanatçı saygınlığını yerlere atmakta. Kimsenin ciddiye aldığı kanaatinde değilim gerçi. Bu ülkenin CHP ve onun meraklısı militarist zihniyete ve yönetimine/kadrosuna ihtiyacı yok. AKP yeni bir devri başlattı, inşallah bu ülkenin siyasi tarihinde iyi iz bırakarak yerini yeni fikir ve oluşumlara bırakır. Benim umudum ve arzum EDP (eşitlik ve demokrasi partisinin) meclise girmesidir. İşte o zaman beni temsil eden siyasi yapının parlamentoda yer aldığı kanaatim oluşacaktır.

  katiksiz popülizm - Lechw

  Felsefik bir bilgi birikimi olmayinca popülizm yapmaktan baska bir secenek kalmiyor tabi.

  bölünme - kabala.

  bence sanatçılaer sadece sanatıyla ilgilense çok daha iyi olur.. siyasetide çok meraklılarsa bunuda başka yollardan yapmalılar.. sayın kırcaya soruyorum ülke bölmek ne demek... açıklayacak bir mekanizması varmı gövdesinin üstünde bügün dünyanın süper gücü Amerika bile yaklasık olarak 50 eyaletten oluşmakta bölünen ne acaba ... kürtler bağımsızlığını olutursa yada başka bir eyalet kursa eksilen ne olacak yada kazanılan diye düşünmeleri gerek bence..