TÜİK'in anketini 'anten' anlayınca... 

TÜİK'in anketini 'anten' anlayınca... 
TÜİK'in anketini 'anten' anlayınca... 
Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından yapılan ankete, görevlinin 'anket' sözünü 'anten' olarak anladığı için katılmayan vatandaşa 1055 lira idari para cezası verildi.

RADİKAL - Bursa'nın merkez Yıldırım İlçesi'nde oturan Sevgili Çelik'e, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı tarafından Tüketici Güven Endeksi'nin hesaplanması için yapılan ankette, görevlinin 'anket' sözünü 'anten' olarak anladığı için katılmayan kişiye, 1055 lira idari para cezası verildi.

'ANKET' SÖZCÜĞÜNÜ 'ANTEN' ANLADI

Bursa'ya 1994 yılında Muş'tan göç eden ve merkez Yıldırım İlçesi Arabayatağı Mahallesi'nde oturan evli ve 3 çocuk annesi Sevgili Çelik'e TÜİK tarafından Tüketici Güven Endeksi'nin hesaplanması amacıyla yapılan Tüketici Eğitim Anketi'ne katılması için 19 Haziran tarihinde bir bilgilendirme mektubu gönderildi. Okuma-yazma ve Türkçe bilmeyen Çelik, TÜİK'ten gelen mektubu okuyamadı ve eşi Nizami Çelik'e de gelen mektuptan söz etmedi. Daha sonra TÜİK'ten bir anketör Sevgili Çelik'in ankete katılması için eve geldi. Görevliyi evine kabul etmeyerek pencereden görüşen Sevgili Çelik, iddiaya göre 'anket' sözünü 'anten' anladığı için anketörü geri çevirdi.

"BİZİM BU CEZAYI ÖDEYECEK PARAMIZ YOK"

TÜİK Bölge Müdürlüğü ise Sevgili Çelik'in anketör ile görüşmemesi üzerine 26 Kasım tarihinde alınan bir kararla kendisine 1055 lira idari para cezası kesti. Ceza tutanağının eve gönderilmesiyle durumu öğrendiğini belirten Sevgili Çelik'in inşaat işçisi eşi Nizam Çelik, şöyle konuştu:

"Aylar öncesi Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kapının altından bir mektup göndermişler. Eşim de bu mektubu bana söylememiş. Daha sonra eve biri gelmiş. Eşim de görevliyi görünce kapıyı açmamış. Pencereden görevliyle konuşmaya çalışmış. Görevli 'anket' deyince eşim bu sözü 'anten' olarak anlamış ve görevliyi geri çevirmiş. Gerçekten memur mu, hırsız mı, dolandırıcı mı bilememiş. Her gün televizyonlardan 'Kapınıza gelen herkese itibar etmeyin' diyorlar. Eşim de korkmuş açmamış kapıyı. Sonrasında bu ceza geldi. Bizim bu cezayı ödeyecek paramız yok. Ben daha evime kömür bile alamadım."

"BİLEREK REDDETMİŞ"

TÜİK Bölge Müdürü Ünal Can, yapılan anketler için TÜİK Başkanlığı'ndan bilimsel yöntemlere uygun hanelerin belirlendiğini anlatırken şöyle konuştu: "Kurum olarak kendilerine gönderdiğimiz mektupta yaptığımız çalışmayı, ankete mazeretsiz katılımın olması halinde prosedürün nasıl işlediği anlatılıyor. Anketörümüzün verdiği bilgiye göre olayda anketi bilerek reddetme var. Biz de prosedür gereği bu idari para cezasını kesmek durumundayız. Sevgili Çelik isimli vatandaş, cezaya itiraz etmek için mahkemeye başvurabilir." (DHA/Işıl ARSLAN- Faruk KAHRAMAN)


  http://www.radikal.com.tr/149310114931013

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Vahim - user389174

  Bir devlet düşününki vatandaşlarının kendi rızasıyle bir ankete katılmayı reddetme hakkı yok. Hadi devletin okur yazarlık oranını yükseltmeye önem vermemesi anlaşılır (bir sürü başka derdimiz var zira), anketi yapan kurumun bu işi vatandaşın dilinden anlamadan yapmaya çalışması da anlaşılır da, ne zamandan beri bir ankete katılmayı reddetmek suç oldu ülkemizde? Devlet, okuma yazması olmayan, evde tek başınayken güvende hissetmediği için anketörü geri çevirerek kendince (ve bence de) en dogrusunu yapan teyzemi neden ve nasıl cezalandırıyor? Vatandaşın hakkını savunması gerekirken neden ayaklar altında ciğniyor anlayamıyorum.

  Bu yasayı kendinizden mi çıkardınız? - user494482

  Hangi kanunda var böyle bir saçmalık???

  SAÇMALIKTA SON PERDE - user494482

  Vatandaş neden ankete katılmak zorunda olsun. Eğer böyle bir yasa varsa, anayasaya aykırıdır. Vatandaşın özgürlüğüne tecavüzdür.