Tüketici genetiğe duyarlı

Türk tüketici, genetiği değiştirilmiş organizmalara (GDO) sıcak bakmıyor. Uluslararası Araştırma Şirketi GfK Türkiye bürosunun, yedi bölge ve 20 ilde, 15 yaş üstü 1326 kişi ile yüz yüze gerçekleştirdiği araştırmaya göre...

ANKARA - Türk tüketici, genetiği değiştirilmiş organizmalara (GDO) sıcak bakmıyor. Uluslararası Araştırma Şirketi GfK Türkiye bürosunun, yedi bölge ve 20 ilde, 15 yaş üstü 1326 kişi ile yüz yüze gerçekleştirdiği araştırmaya göre 'Kamuoyunun yüzde 80'i GDO'lu ürün kullanımı konusunda duyarlı'. Tüketicilerin yüzde 36'sı ise asla GDO'lu ürün almayacağını, yüzde 37'si 'sağlıklı besinlerle beslenmeye çok dikkat ettiğini', yüzde 44'ü 'çoğu zaman dikkat ettiğini', yüzde 8'i ise 'hiç dikkat etmediğini' belirtti.
Ekonomik olarak gelişmiş yörelerde tüketiciler daha hassas. Güneydoğu Anadolu'da katılımcıların yüzde 40'ı sağlıklı besinlerle beslenmeye 'hiç dikkat etmediğini' veya 'önemli bulmadığını' belirtirken, diğer bölgelerde tüketicilerin yüzde 80'den fazlası 'bunlara dikkat ettiğini' söyledi. Karadeniz ve İç Anadolu'da bu oran yüzde 88'lere ulaştı.


    http://www.radikal.com.tr/7460887460880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.