Tüketiciye boykot çağrısı: GDO riski varsa almayın

ANKARA - Genetiği Değiştirilmiş Organizmalara (GDO) ilişkin tartışmalar büyürken hükümet tarafından çıkarılan yönetmelikle bu tür ürünlerin ülkede satışının kolaylaşacağını savunan Tüketici Hakları Derneği boykot çağrısında bulundu. Ziraatçiler ise yönetmelikle halk sağlığı açısından yaratılan risklere dikkat çekti.
Tüketici Hakları Derneği, Kızılay’da genetiği değiştirilmiş organizmalar içerdiğini ileri sürdükleri ürünleri teşhir ederek halkı boykota çağırdı. Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, çıkarılan yönetmelikle, bugüne kadar yasal boşluktan yararlanılarak Türkiye’ye giren genetiği değiştirilmiş organizmalar içeren ürünlerin ithalat ve tüketiminin yasal hale getirildiğini  iddia etti:
“Yönetmelik, gıda ya da hayvan yemleri içindeki GDO’ların oranları binde 9’dan daha azsa bu ürünleri GDO’suz olarak kabul etmektedir. Yönetmelik zararlı olduğu kabul edilerek doğrudan yasaklanan GDO’ların gıda ve yemlerdeki oranı binde 5’ten azsa bunlara izin vermektedir. Yönetmelik GDO’suz ürünlerin etiketine ‘GDO’suzdur’ yazılmasını yasaklıyor. Yönetmelik, tüketicilere, çiftçilere ve ülkemize yıkım getirirken birkaç tarım ve gıda tekeline fayda sağlayacaktır. Bütün bu nedenlerle GDO’lu ürünleri yasaklayan bir yasal düzenleme yapılıncaya kadar tüketiciler olarak GDO riski taşıyan tüm gıdaları boykot ediyoruz.”

Yetkin: GDO’lu üründen çok, tohum riskli
Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin ise düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin acil sorununun GDO’lu ürünleri serbest bırakmak değil, üretimi artırmak olduğunu söyledi. Yetkin, dünyanın en geniş gen stoklarından birine sahip olan Türkiye’nin GDO’lu ürün teknolojisine karşı ihtiyatlı olması gerektiği uyarısı yaptı. Türkiye’ye girdiği  iddia edilen GDO’lu ürünlerin mısır, soya ve pamuk olduğunu belirten Yetkin, bu ürünlerin ülkeye, yeterince üretilmediği için girdiğini söyledi.
Yetkin, yönetmeliğin Biyogüvenlik Yasası beklenmeden çıkarılmasını, yönetmelikte GDO’suz ürünlerde etiket uygulanmasına izin verilmemesini de eleştirdi. Yetkin, Türkiye’deki her meyve ve sebze ile ürünün GDO’luymuş gibi kamuoyununda bir izlenim oluştuğunu, mısır, soya ve pamuk dışında her ürünün rahatlıkla tüketilebileceğini, GDO’lu üründen çok, tohumların ülkeye girişinin daha büyük risk taşıdığı uyarısı da yaptı. (Radikal)