Tüketiciye yargı desteği

'İşletmeci sorumlu'

Bir mağazada düşüp ayağını kıran emekli öğretmene 5 bini manevi, 6 bin 800 YTL tazminat ödenmesini Yargıtay onayladı. Yargıtay 13. Dairesi, davacının dikkatsizliğinin kazaya yol açtığı, mağazanın kusursuz olduğu savunmasını muteber bulmadı.

İSTANBUL - Bir mağazada dört yıl önce merdivenlerden düşerek ayağını kıran emekli öğretmene 6 bin 800 YTL tazminatı Yargıtay da onayladı.
İstanbul'da yaşayan 58 yaşındaki İlbilge Kızılsümer, dört yıl önce, Kadıköy'de ev eşyaları satan bir mağazada merdivenlerden düşerek ayağını kırdı. Kızılsümer, 10 Eylül 2003'te, Kadıköy Başsavcılığı'na verdiği şikâyet dilekçesinde, 'işyerinin, insanların dikkatli olması için merdivenlerin bitimine uyarı koyması ya da zeminin kaymaması için halı ve yolluk sermesi gerekirken bu önlemleri almadığını' öne sürerken, yerde biriken tozlardan kaydığını belirtti. Kızılsümer, kendisi gibi birçok kişinin kaydığını öne sürüp, 'tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu yaralamaya sebep olduğu' gerekçesiyle mağazadan şikâyetçi oldu. Başsavcılık 'kovuşturmaya yer olmadığına' karar verdi, ancak Kızılsümer'e dava açabileceğini bildirdi.
Kızılsümer, Kadıköy 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde mağaza hakkında toplam 25 bin YTL'lik tazminat davası açtı. Mağazanın avukatı, Kızılsümer'in, her iki elinde de poşetler bulunduğu halde hiçbir yere tutunmadan merdivenlerden inmeye çalıştığını ve dikkatsizlik sonucu düştüğünü savundu. Mahkeme, 2005'te davayı karara bağlarken, davacının tedavi için 3 bin YTL'yi aşkın harcama yaptığını belirtti. Ayağın kırılması ve çekilen acıyı dikkate alarak Kızılsümer'e 5 bin YTL'lik manevi, 1800 YTL de maddi tazminat ödenmesine karar verildi. Temyiz başvurusunu inceleyen Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, "Bu konu tüketici mahkemesini ilgilendirir" diye kararı bozdu.
Dava İstanbul 5. Tüketici Mahkemesi'ne taşındı, karar 20 Mart 2007'de çıktı. Hâkim, davacıya 1800 YTL maddi, 5 bin YTL de manevi toplam 6 bin 800 YTL'nin yasal faiziyle birlikte ödenmesini kararlaştırdı. Mahkeme, bilirkişi raporunda mağazanın yüzde 80 kusurlu bulunmasına da karşı çıkarak, Kızılsümer'in de dikkatsizlikten yüzde 50 kusurlu olduğunu vurguladı.
'İnsanlar hak aramalı'
Yeniden temyize giden davada Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, mağazanın itirazlarını reddederek, kararı onadı. Kararın kesinleşmesiyle mağazadan 6 bin 800 YTL tazminat almaya hak kazanan Kızılsümer, tazminatı eğitim için bağışlayacağını söyledi. Kızılsümer, "Bu ülke eğitimle kalkınır. İnsanlar hakkını aramasını bilmeli" dedi.