Tüm ailenin yükü Yaşar'ın sırtında

HATAY - Doktor olmayı hayal ederken babası hastalanınca okulu bırakıp çocuk yaşta çalışmak zorunda kalan 14 yaşındaki Yaşar Avcu, 20 TL’lik haftalığıyla sekiz kişilik ailesini geçindirmeye çalışıyor.
Hatay’ın Narlıca Beldesi’nde yaşayan altı çocuklu İbrahim ve Ülkü Avcu çiftinin en büyük çocukları olan Yaşar,  daha ilkokul birinci sınıfta okuldan alındı. Aradan geçen yıllarda okuma yazmayı da büyük ölçüde unutan Yaşar artık ekmek parası kazanmaktan başka şey düşünemiyor. Daha önce iki yıl tamircilik yapmış, dört yıldır da mobilya döşemecisinin yanında çalışıyor.
Babası rahatsızlanınca kendinden bir yaş küçük kız kardeşi Dudu’nun da okula gönderilmediğini belirten Avcu, “Şu anda dokuz yaşındaki kardeşim Gülperi okula gidebiliyor. İlköğretim ikinci sınıftaki Gülperi’nin eğitimine devam etmesini, henüz okula gönderilmeyen yedi yaşındaki kardeşim Rabia’nın yanı sıra henüz üç yaşında ve altı aylık olan diğer kardeşlerimin okula gitmesini çok istiyorum” diyor.
Eve ekmek götüremediği gün ailesinin aç kalacağını söyleyen Yaşar, üstündeki yüke rağmen umutsuz değil: “Bir gün mesleğimde ilerleyip çok para kazandığımda sefalet içinde geçen bu günlerimi gülerek hatırlamayı, okuttuğum kardeşlerimi de önemli mevkilerde görmeyi hayal ediyorum. Bu düşünceyle kendimde çalışma gücünü bulmaya ve hayata sıkı sıkıya sarılmaya çalışıyorum.” 
34 yaşındaki İbrahim Avcu ise   valilik ve belediyeden yardım istediğini ancak olumlu yanıt almadığını, şu an tek isteğinin sigortalı bir işe girerek çocuklarını okutmak olduğunu söylüyor. (aa)