Tüm dünya arıyordu İstanbul'da yakalandı

Tüm dünya arıyordu İstanbul'da yakalandı
Tüm dünya arıyordu İstanbul'da yakalandı
Interpol tarafından 'uyuşturucu baronu' olduğu gerekçesiyle 13 yıldır 'kırmızı bülten'le aranan Cumhur Yakut, Sarıyer'deki villasında yakalandı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Eski ABD Başkanı George W. Bush tarafından, uyuşturucu kaçakçılığında dünyanın en önemli 4 ismi arasında gösterilen ve 13 yıldır Interpol tarafından ‘Kırmızı Bülten’ ile aranan, ‘Baron de Yakut’ lakaplı Cumhur Yakut, Sarıyer Reşitpaşa’daki boğaza nazır villasında yakalandı. Kapıyı kırarak içeri giren polisten kaçmak için bahçe duvarından atlayan Yakut’un bacakları kırıldı.
Yakut’un, ‘Altınboynuz’ olarak adlandırılan ve dünyanın en yüksek ikinci uyuşturucu üretim merkezi olan Pakistan-Afganistan-İran hattının yöneticisi olduğu öne sürülüyor.
İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları uzun takiplerin ardından 13 yıldır kırmızı bültenle aranan ve ‘Baron de Yakut’ namıyla bilinen Cumhur Yakut’un, eşi ve 8 çocuğuyla birlikte Sarıyer’de lüks bir villada yaşadığını tespit etti. Özel harekât polisleri ve polis helikopterleri eşliğinde önceki akşam saatlerinde Reşitpaşa Mahallesi’ndeki eve baskın düzenleyen polis, içeriye kapıları kırarak girebildi.
Sahte kimlikle yakalandı

Balkonda ailesiyle birlikte çay içerken baskına uğrayan Yakut, polis helikopterini görünce, yüksek bahçe duvarlarından atlayarak kaçmaya çalıştı. Ancak her iki bacağı da kırılan Yakut kaçamadı ve gözaltına alındı. Yakut’un evinde yapılan aramalarda, kendi adına düzenlenmiş bir sahte kimlik, 2 ruhsatsız tabanca, 5 şarjör, 61 fişek ile 94 av tüfeği fişeği ele geçirildi.
‘Namazımda abdestimdeyim’
Kaçmaya çalışırken yakalanan Cumhur Yakut’un, polise verdiği şifai ifadede, “Ben aptestimde, namazımda bir insanım, benim hiçbir suçum yok” dediği ancak resmi ifadesinde, susma hakkını kullanarak soruları yanıtsız bıraktığı öğrenildi. Emniyet gözaltısının ardından Yakut, tekerlekli sandalye ile Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.
Altınboynuz’un başındaki isim
13 yıldır kırmızı bültenle aranan ve ‘Altınboynuz’ olarak adlandırılan Afganistan-Pakistan-İran uyuşturucu hattının yöneticisi olduğu ileri sürülen ‘Baron de Yakut’un Türkiye ’deki suç listesi de oldukça kabarık. Emniyet kayıtlarında elektrik kaçağı da dahil 7 ayrı suç kaydı bulunan ve ABD Başkanı George W. Bush’un, “Yabancı Uyuşturucu Kaçakçıları” listesinde, Afganistan’dan Hacı Esad Han Zarkari Muhammed Hasni, Venezüella’dan Hermagoras Gonzalez Polanco, Meksika’dan Marcos Arturo Beltran Leyva ile birlikte yer alan Yakut, uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlanan eski Van milletvekili Mustafa Bayram’ın da damadı.