Tüm ODTÜ'lülere fidan daveti

Tüm ODTÜ'lülere fidan daveti
Tüm ODTÜ'lülere fidan daveti

Sökülen ağaçların yerine fidan dikmek için bir araya gelen öğrenciler ile belediye ekipleri arasında gerginlik çıktı.

ODTÜ'de gün fidan dikimiyle başladı, polisin gazlı müdahalesiyle sürdü. Rektörlük tüm ODTÜ mensuplarını 3 bin fidan dikmeye çağırdı.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

Ankara Büyükşehir Belediye ekiplerinin gece ani bir baskınla 3 bin ağacı sökmesi, açılan yol güzergâhına ‘fidan dikilerek’ protesto edildi. Bir yandan öğrenciler fidan dikerken diğer yandan iş makineleri polis nezaretinde yol yapımına devam etti. Belediye ekipleri ile eylemciler zaman zaman karşı karşıya gelirken, akşam polis öğrencilere biber gazıyla müdahale etti. ODTÜ Rektörlüğü de belediyenin yol açma çalışmasını ‘baskın’ diye nitelerken, tüm ODTÜ’lülere 25 Ekim Cuma günü fidan dikme çağrısı yaptı.

3 bin ağaç sökülmüştü

Ankara Büyükşehir Belediye ekipleri, 18 Ekim Cuma gecesi başlayıp 19 Ekim Cumartesi sabah saatlerine kadar yürüttükleri çalışmayla 3 bin ağacı sökerek tartışmalı yol güzergâhını açmıştı. ODTÜ’lüler de dün sökülen ağaçların yerine fidan dikmek için bir araya geldi. Öğrenciler henüz bölgeye gelmeden belediye ekipleri yoğun çevik kuvvet önlemleri altında yol çalışmalarına devam etti. Kampüs içinde toplanan öğrencilerse yanlarında fidanlarla çalışmaların yapıldığı alana geldi. Öğrencilere CHP milletvekilleri Aylin Nazlıaka ile Levent Gök de destek verdi.

Çalışanlarla gerginlik

Öğle saatlerinde inşaat alanına gelen öğrencilerin fidan dikme girişimi belediye çalışanlarınca engellendi. Öğrencilerle çalışanlar arasında çıkan arbede polisin araya girmesiyle büyümeden sona erdirilirken, öğrenciler çalışma alanının yanında yer alan araziye fidan dikmeye başladı. Zaman zaman öğrencilerle polis arasında da gergin anlar yaşandı. ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Ali Gökmen, 1. derecede SİT alanı olan bölgede 3 bin ağacın kesildiğini, olayı protesto eden ODTÜ’lülerin de darp edildiğini söyledi.

İşçilerden kazmalı saldırı

Akşamüzeri fidan diken öğrenciler ile belediye görevlileri arasında yine tartışma çıktı. Bazı belediye görevlilerinin öğrencilere kazma ve kürek saplarıyla saldırdıkları görüldü. Öğrencilerin diktiği fidanlardan bazıları da söküldü. Daha sonra da polis öğrencilere A4 kapısında biber gazıyla müdahale etti.

Rektörlük: Baskın yapıldı

ODTÜ Rektörlüğü de ‘eylem planlarına’ ilişkin ODTÜ mensupları ile öğrencilere duyuru yaptı. Duyuruda, Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin 18 Ekim gecesi yerleşkeye girerek baskın şeklinde başlattığı yol inşaatının ve ağaçların kaldırılmasının durdurulması için rektörlük tarafından tüm çözüm yollarının denendiği, gece boyunca ilgili kurumlara ve yetkili mercilere sözlü ve yazılı olarak ulaşılmaya çalışıldığı, ancak yapılan başvurulara rağmen belediye ekiplerinin faaliyetleri sabah saat 06.30’a kadar sürdürdüğü vurgulandı.
Yerleşkeye izinsiz girilmesi, ağaçların sökülmesi ve bu müdahaleden sorumlu kişi ve kurumlar hakkında yasal başvuruların başlatılacağı vurgulanan duyuruda, Üniversite Senatosu’nun bugün toplanarak bir tepki metnini karara bağlayacağı kaydedildi. Duyuruda, “24 Ekim 2013 Perşembe günü veya 25 Ekim 2013 Cuma günü yerleşkemize yaklaşık 3000 fidan dikilmesini amaçlayan bir etkinlik düzenlenecektir. Bu etkinliğe tüm mensuplarımız ve öğrencilerimiz davetlidir” denildi.

Gökçek: Parası neyse verdik!

Gece yarısı operasyonunu dün basın toplantısı yaparak savunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ’nün tespitine göre 292 çam, 133 dişbudak, 916 ahlat, 293 badem, 58 kavak, 696 diğer yapraklılar olmak üzere 2 bin 388 ağacın söküldüğünü söyledi. Ağaçların 211 bin lira tuttuğunu dile getiren Gökçek, “Parayı bugün ODTÜ’nün hesabına yatırdık. Fiyatlara itiraz olursa problem çıkarmayız” dedi.

ODTÜ: İade ettik

ODTÜ ise Twitter’da “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ağaçlar için ODTÜ ile herhangi bir anlaşma olmadan bugün aktardığı ödeme iade edilmiştir” diye açıklama yaptı.