Tüm PKK'lar listede

DHKP-C operasyonundan sonra teröre karşı Ankara'ya yeni destek: AB, PKK'nın devamı KADEK ve Kongra Gel isimlerini terör listesine dahil etti.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Türkiye'nin ısrarlı taleplerine uzun süre kulak tıkayan Avrupa Birliği (AB) sonunda terör listesine ilişkin olarak Ankara'yı memnun edecek bir karar ardı. Terörle mücadele konusunda özellikle Madrid saldırıları sonrasında daha duyarlı bir yaklaşım içine giren AB, terör listesini güncelledi. Yeni listede PKK'nın devamı olan Kongra Gel ve KADEK de yer alıyor.
Terörle mücadele konusunda kapsamlı bir strateji belirleyen ve 25-26 Mart'ta Brüksel Zirvesi sırasında önemli kararlara imza atan AB, aralıklarla yenilediği terör listesine sonunda Kongra Gel ve KADEK'i de dahil etti.
Teröre bakış değişti
DHKP-C, PKK ve İBDA-C'nin yanı sıra bu iki örgütün de listeye eklenmesiyle AB terör listesinde yer alan Türkiye'de faaliyet gösteren terör örgütü sayısı beşe yükseldi. Uzun süre Kongra Gel'in ve KADEK'in PKK'nın devamı olduğu yönündeki tezlere kulaklarını tıkayan ve "Elimizde bunu kanıtlayacak
herhangi bir bulgu yok. Ayrıca bu iki örgütün katıldıkları bir terör eylemi kaydı da bulunmuyor" tezini savunan Avrupa Birliği, kendilerine sunulan yeni belgeler ve birlik içinde teröre bakışın da değişmeye başlamasının da etkisiyle yeşil ışığını yaktı.
Diplomatik kaynaklarca son derece olumlu bir gelişme olarak tanımlanan bu adım, itirazlarını koruyan son altı ülkenin de fikir değiştirmesiyle atıldı. Bu ülkeler arasında yer alan Hollanda uzun sayılabilecek bir süre önce Türkiye'nin talebine olumlu baktığını bildirmişti. Diğer beş ülke olan İsveç, Finlandiya, Avusturya, Yunanistan ve Belçika ise özellikle Madrid saldırıları sonrasında pozisyonlarını gözden geçirme ihtiyacı duydular. Konuya ilişkin olarak hafta içinde yapılan güncelleme sonrasında itirazlarını kaldırdılar. AB'nin aldığı karar ve oluşturulan yeni liste Birlik resmi gazetesinde yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.