Tüm takım aynı ocaktan rapor alınca...

Tüm takım aynı ocaktan rapor alınca...
Tüm takım aynı ocaktan rapor alınca...
İdmanda fenalaşıp ölen genç futbolcunun önceden sağlık sorunları olması nasıl sağlık raporu aldığı sorusunu beraberinde getirdi. Ortaya çıkan tabloysa çok vahim.
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

İstanbul amatör lig ekiplerinden Siyavuşpaşaspor’un U17 takımı futbolcularından Muhammet Alihan Gürbüz’ün idmanda fenalaşarak hayatını kaybetmesi üzerine amatörde sağlık kontrollerinin yetersizliği yönündeki tartışmalar yeniden alevlendi. Genç futbolcunun kalbiyle ilgili daha önce de sorunları olduğu buna karşın sağlık raporu alıp lisans çıkarabilmesi olayın vahametini arttırırken Siyavuşpaşaspor Kulübü yöneticileri, lisansını henüz 1 ay önce çıkararak kulüplerine katılan Alihan’ın sağlık durumuyla ilgili bilgileri olmadığını, durumdan yalnızca Alihan’ın ailesinin bilgisi olduğunu dile getirdi.

Oyuncular da istemiyor

Peki sağlık sorunları olan bir genç nasıl oldu da lisans çıkarabildi? Altyapı kategorilerinde antrenörlük yapan Özgür Torun, birçok kulübün ellerinde tüm futbolcuların evrakyla tanıdık doktorlara gitiğini belirterek, şunları söylüyor: “Doktora gidip, evraka imza attırıp geliyorlar. Ama futbolcuları götürmeyi unutuyorlar. Futbol Federasyonu biraz özen göstermeli. Amatör kulüplerin getirdikleri lisans evraklarına bakın, bir takımdaki futbolcuların kaç tanesi aynı sağlık ocağına düşer söyler misiniz!”
Gümüşsuyuspor Teknik Direktörü Hasan Hız ise kulüpler her ne kadar dikkatli olsa da futbolcular ve velilerinin de biraz bu konuda hassas olması gerektiği görüşünde: “Raporların çoğu sağlık ocağından alınıyor. Oyuncular kalp elektrosu çektirmek istemiyor. Ben kaç oyuncumuzun kalp yetersizliğini öğrendim ve kulüple ilişkisini kestim. Tedavi olmaları gerektiğini söyledim ama aynı oyuncu başka kulübe gidip orda lisans çıkartabiliyor. Herkesi bu duruma karşı duyarlı olmaya ve durumu ciddiye almaya çağırıyorum.”

Kolaylık tanınmalı

Halkalı Taştepespor Altyapı Antrenörü Halil İbrahim Toy ise şunları anlatıyor: “Biz de sağlık ocağına gidiyoruz ancak ellerinde bir şey yok, ne yapsınlar? Nefesini kontrol ediyor, vücudunu kontrol ediyor, rapor veriyor. TFF konuyu gündemine almalı. Gençlik Spor Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında, sakatlanan lisanslı sporcuların tedavisi konusunda protokol var. Bu protokol geliştirilmeli ve sezon öncesi sağlık kontrollerini kapsamalı. Bende 100 sporcu var. Devlet hastanesinden randevu alsam 1 ayda lisans çıkaramam. Hastaneler dolu, yetmiyor. Zaten randevu sistemiyle randevu da almak çok zor. Amatör sporculara bu konuda kolaylık sağlanmalı.”