Tümgenerale dayak davası

Kırklareli Mekanize Tugay Komutanlığı'nda dayak atılan erin, beyin kanamasından ölümü nedeniyle...

ANKARA - Kırklareli Mekanize Tugay Komutanlığı'nda dayak atılan erin, beyin kanamasından ölümü nedeniyle, biri tümgeneral beş subay hakkında iki yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Dava dosyasında olayın gelişimi şöyle anlatıldı: "Ahmet Fenkli 2000 yılında askere gitti ve acemi birliğinin ardından dağıtımı Kırklareli 33'üncü Mekanize Tugay Komutanlığı'na çıktı. Temmuz 2001'de tugaydaki ankesörlü telefonlarda kontörlü kartların usulsüz kullanıldığı iddiası yayıldı. PTT görevlileri de hileli telefon kartı kullanımını tespit etti. Bunun üzerine 4 Temmuz 2001'de tugay içtiması yapıldı. Halen İzmir Ulaştırma Okulları Komutanı olan Tümgeneral Emin Ünal, o dönem tugay komutanıydı. Tugaydaki tüm askerleri toplayarak 'Bu bir hırsızlıktır, şerefsizliktir' diye tepki gösterdi. İçtima sonrası uzman çavuş İlhan Ünal ile yüzbaşı İsmail Yetkin, er Fenkli'yi dövdü. Fenalaşan Fenkli, Kırklareli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Beyin kanaması teşhisiyle acilen ameliyata alınması için Çorlu Askeri Hastanesi'ne gönderildi. Fenkli ameliyat oldu ama durumu ciddiyetini koruduğu için aynı gün GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'ne sevk edildi. Fenkli tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı."
Dava izni Org. Özkök'ten
Aradan iki yıl geçtikten sonra Fenkli'nin ailesi oğullarının dayak yüzünden öldüğü iddiasıyla Genelkurmay Askeri Mahkemesi'ne suç duyurusu yaptı. Askeri savcılık soruşturma izni için Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'e başvurdu. Özkök'ten alınan izinle yapılan soruşturma sonucunda Askeri Başsavcılık, iddialarda adı geçenler hakkında 1 Haziran 2004'te dava açtı. Dava iddianamesinde Tümgeneral Ünal'ın 'kastı aşan müessir fiil' suçundan Askeri Ceza Kanunu'nun 117. maddesine göre iki yıla kadar hapsi istendi. Kurmay albay Recai Elmaz, merkez komutanı yüzbaşı Nahit Balcı ve uzman çavuş İlhan Ünal'ın da aynı suçlamayla ikişer yıla kadar hapsi istenen iddianamede, bölük komutanı yüzbaşı Yetkin'in 'suçu kasten işlediği' iddiasıyla 10 ağır hapse çarptırılması talep edildi.


    http://www.radikal.com.tr/7649877649870

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.