Tunç'a uluslararası destek

Özgür Gündem gazetesinde 19 Ocak 2004 tarihinde yazdığı yazı nedeniyle eski Türk Ceza Kanunu'nun 159. maddesi (TCK'nın 301'inci maddesine denk düşüyor) kapsamında yargılanan...
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - Özgür Gündem gazetesinde 19 Ocak 2004 tarihinde yazdığı yazı nedeniyle eski Türk Ceza Kanunu'nun 159. maddesi (TCK'nın 301'inci maddesine denk düşüyor) kapsamında yargılanan sanatçı Ferhat Tunç'a uluslararası destek. Uluslararası müzik örgütü FREEMUSE, Tunç'un yargılanmasıyla ilgili geniş bir kampanya başlattı. FREEMUSE, 28 Aralık'ta hâkim karşısına çıkacak olan Ferhat Tunç'un yargılanmasından vazgeçilmesini istiyor.
Kampanya kapsamında FREEMUSE'un Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e birer mektup gönderdiği öğrenildi. Mektupta, sanatçıların özgür ifade haklarını kullanmalarını hapis cezası ile cezalandırabilecek eski kanunların hükümsüz kılınması, bunun için yasaların yeniden gözden geçirilmesi talep edildi.
Bu sefer eski TCK
Tunç kampanyanın kendisinden bağımsız olarak yürütüldüğünü söylerken kampanyaya Salman Ahmad, Joelle Khoury, Marcel Khalife, Mark Le Vine, Khaled Al Shaykh ve Reda Zine gibi müzisyenler destek veriyor.
Ferhat Tunç, 19 Ocak 2004 tarihli Özgür Gündem gazetesinde yayımlanan 'Bir devrimci Leyla ve bir şarkı' başlıklı yazısında kullandığı ifadeler nedeniyle eski Türk Ceza Kanunu'nun 159. maddesi kapsamında yargılanıyor. Söz konusu yazıda Tunç "DGM'de görülen DEP'li vekillerin duruşmasının sonucunu hiç merak etmedim. Çünkü sonucu baştan biliyordum ve nitekim öyle oldu: Tahliye yok! Sayın 'derin' yargımız yapacağını yine yaptı ve yıllardır oynanan pis bir oyunu tüm Avrupa'nın gözleri önünde devam ettirdi" demişti.
Merkezi Danimarka'da
Merkezi, Danimarka'da bulunan FREEMUSE, dünya çapındaki müziyen ve bestecilerin özgürlüğü için çalışan bağımsız uluslararası kuruluş. Amaçları ihlalleri belgelemek ve bunların müzik hayatı üzerindeki etkilerini tartışmak, kamuoyunu bilgilendirmek, tehdit edilen müzisyen ve bestecileri desteklemek.


    http://www.radikal.com.tr/7669817669810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.