'Tuncay Güney' defalarca gelmiş

'Tuncay Güney' defalarca gelmiş
'Tuncay Güney' defalarca gelmiş

Adli Tıpçı Ümit Sayın Ergenekon sanıklarının olduğu koğuşlardaki gerilimi anlattı.

Haber: YONCA CİNGÖZ / Arşivi

İSTANBUL - Ergenekon davasının açılmasında kilit rol oynayan Tuncay?Güney’in, Kanada’dan Türkiye’ye gelip gittiği iddiası güçlendi. Emniyet, Tuncay Güney ve onun kullandığı öne sürülen isimlerle Aralık 2007-Mart 2008 döneminde defalarca Türkiye’ye giriş çıkış yapıldığını bildirdi.
 Silivri Cezaevi’nde görülen davanın 36. duruşması dün görüldü. En çarpıcı gelişme, mahkemeye gelen bir bilgiydi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talep üzerine gönderdiği bilgiye göre, ‘Tuncay Güney’ ismine ait 1 Aralık 2007 ile 1 Mart 2008 tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’ndan üç giriş, üç çıkış kaydı var. Üç ayrı Tuncay Güney adının göründüğü kayıtlarda, doğum tarihleri ve baba isimlerinin farklı olduğu dikkati çekiyor.
‘Tuncay İpek’e ait kayıtta da bu kişinin Atatürk Havalimanı’ndan 14 Şubat 2008’de giriş, 20 Şubat 2008 tarihinde çıkış yaptığı yer alıyor.
‘Alpaslan Evrenosoğlu’nun ise Atatürk Havalimanı’ndan 21 Aralık 2007-25 Mart 2008 arasında üç giriş, iki çıkış kaydı bulunuyor.
‘Daniel Levi’nin 9 Ocak ve 24 Şubat 2008’de Türkiye’ye giriş yaptığı, 28 Şubat’ta da Antalya Havalimanı’ndan çıktığı, bu kayıtların da, 1998 ve 1969 doğum tarihli iki Daniel Levi’ye ait olduğu görülüyor.
Güney’in soruşturma sırasında Türkiye’ye geldiği iddia edilmiş, Güney bunu yalanlamıştı.
Dünkü duruşmada sanık Adli Tıp uzmanı Doç. Dr. Ümit Sayın’a savcı Zekeriya Öz’le ilgili iddiaların yer aldığı dilekçesi soruldu. Dilekçeyi tutuklu sanıklardan Hayrettin Ertekin’in zorlamasıyla yazdığını söyleyen Sayın, “Savcılık makamını kötülemek istiyorlardı. Öz’e karşı nefret içindeydiler. Ertekin koğuşta her istediğini yaptırmak istiyordu. Emin Gürses’i dövmeye bile kalktılar. Ben de ‘Sorun olmasın’ diye yazdım” dedi. Aynı koğuşu paylaştığı Ertekin, Vedat Yenerer ve Orhan Tunç ise onu yalanladı.
Doç. Emin Gürses ise savunmasında, “Dink’in ‘milli kuvvetler’den olduğunu söylemişim. Delil yazılmış. Ne var bu sözde? Türkiye’yi diasporadan kurtarmak için çaba harcadı. Cumhurbaşkanı bu çabalar sayesinde Erivan’a gidiyor” dedi.