'Tuncay Güney için harekete geçildi'

Adalet Bakanı Şahin Ergenekon soruşturmasının önemli isimlerinden Tuncay Güney ile ilgili olarak Kanada hükümetiyle temasa geçtiklerini söylediMURAT VAROL/İSTANBUL, (DHA)


Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Ergenekon soruşturmasını yürüten cumhuriyet savcılığının Tuncay Güney ile ilgili Kanada hükümetinden adli yardım talebini içeren yazının bakanlığa geldiğini belirterek, “Bunun üzerine biz de Dışişleri Bakanlığımızla temasa geçtik. Kamuoyunun bunu bilmesini kafi gördük, ileride gerek görülürse daha farklı açıklamalar yapacağız” dedi.
Bu akşam bir televizyon kanalına (Habertürk-‘Soruyorum’ programı) konuk olan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Tuncay Güney'in ergenekon soruşturmasının önemli isimlerinden biri olduğunu söyledi. Tuncay Güney'in 2001 yılındaki ifadesinin görüntüleri ortaya çıktığı gün TRT 2'de yayınlanan ‘Büyüteç’ adlı programında da konuşmasını değerlendiren Adalet Bakan Mehmet Ali Şahin, “O şahsı (Tuncay Güney) başka televizyonlarda da izledim, aynı şeyleri TRT’de de söyledi. TRT de yayıncılık yapmaktadır. Ancak bu şahsın hangi televizyonda olursa olsun uzun boylu konuşturulmasını doğru bulmuyorum. Çünkü bu kişi bu davanın önemli isimlerinden biridir” dedi

‘TUNCAY GÜNEY İÇİN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞIMIZLA TEMASA GEÇTİK’
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, “Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcılığı Adalet Bakanlığımıza bir yazı yazarak, bu kişiyle ilgili Kanada hükümetinden adli yardım talebinde bulunmamızı istedi. Biz de Dışişleri Bakanlığımızla temasa geçtik. Dışişleri Bakanlığımız Uluslararası Suçluların İadesi Sözleşmeleri bağlamında Türkiye’nin Kanada’yla bu konuda bir anlaşması varsa o bağlamda bu kişinin bu davaya dönük olarak ifadesinin alınması konusunda” diye konuştu.
Adli yardım talebi üzerine Bakanlık olarak harekete geçtiklerini söylemesinin ardından Bakan Şahin, kamuoyuna şu anda sadece bu bilgiyi verdiklerini, ileride gerek görülürse daha farklı açıklamalar yapılabileceğini kaydetti.

‘BİRÇOK İHTİMAL AKLA GELEBİLİYOR’
Ergenekon soruşturmasının gizliliğine değinen Adalet Bakanı Şahin, “Birincisi soruşturmaları yürüten savcılıktan ve mahkemeden sızmış olabilir mi? İlgili arkadaşlarıma eğer böyle bir ihtimal varsa Adalet Bakanlığı olarak böyle bir inceleme yapalım. Çünkü bu kamuoyu vicdanını rahatsız ediyor. İkincisi ise Emniyetten sızmış olabilir mi? O açıdan da araştırma yapılmalı. Zaten bunlar suç olduğu için Cumhuriyet savcıları zaten işlem yapıyor. Ben avukatım, hiçbir meslektaşlarımı suçlamak istemem. Sanıkların ifadesi alınması esnasında yanlarında bulunan avvukat arkadaşlardan biri boş bulunup herhangi birine vermiş olabilir mi? Birçok ihtimal akla gelebiliyor” dedi
Bakan Şahin, ergenekon soruşturması kapsamında yapılan kazılarda hiçbir emniyet mensubunun basın mensuplarına “Burada kazı var” diyerek davet edeceğini zannetmediğini söyledi. Bakan Şahin, “Zaten bizde güçlü bir basın-yayın organı var. En ufak bir olayda hemen koşuyorlar. Bildiğim kadarıyla son kazıda sadece TRT girdi. Yapılan kazılarda bir takım önlemler alındı. Yargının hizmeti esnasında Cumhuriyet savcılarımızın emriyle yargılama hizmetine yardımcı olmak anlamında emniyet güçlerinin işinin çok kolay olmadığığını siz de takdir ediyorsunuzdur” diye konuştu.

‘İLLEGAL DİNLEME DİYE BİRŞEY YOKTUR VE HUKUKİ SONUCU OLMAZ’
Adalet Bakan Mehmet Ali Şahin, dinleme konusunda ise şunları söyledi:
“İllegal dinleme diye birşey olamaz. İllegal dinlemelerin hiçbir hukuki sonucu olmaz. Böyle yapanlar var ise bunun cezası vardır. Eğer birileri ‘Ben illegal şekilde dinleniyorum, yargı kararı olmaksızın dinleniyorum’ iddiasında ise doğrusu ben bunu bilmek isterim. Her kimse benim telefonum dinleniyor ve illegal yollardan dinleniyor derse yasalar bana hangi yetkiye verirse o yetkileri vatandaşım için kullanırım. Güvenlik birimlerimiz de yargı kararı olmaksızın hiçbir telefonu dinleyemez. Böyle birşey yapılmış ise yasadışı yapılmış olur. Zaten illegal yollardan dinlenen ve ele geçen delillerin hukuken hiçbir özelliği yoktur. Mahkeme kararı olmadan ne teknik takip ne ortam dinlemesi yapabilirsiniz. Yargı kararı olmadan hiçbir şey yapamazsınız.”