Tuncay Güney'e terör örgütü üyeliğinden soruşturma

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının mahkemeye gönderdiği yazıyla Ergenekon Davası kapsamında Tuncay Güney'e terör örgütü üyeliğinden soruşturma açıldığı ortaya çıktıİSTANBUL - "Ergenekon" davasına bakan Mahkeme Heyeti, İstanbul Cumhuriyet Savcılığının, Tuncay Güney hakkında "terör örgütü üyesi olmak" suçundan yapılan soruşturmanın devam ettiğini bildirdiğini kaydetti.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davada, Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, Tuncay Güney ile ilgili yapılan röportajlara ilişkin bazı televizyon kanallarına yazılan yazıya cevap verildiğinin görüldüğünü bildirdi.
Başkan Şengün, silahlı ve silahsız terör örgütleri listesine ilişkin mahkemenin yazısına verilen bir cevapta da böyle bir liste bulunmadığının, fakat herhangi bir terör örgütüne ilişkin sorulması halinde, cevap verilebileceğinin bildirildiğini kaydetti.
İstanbul Cumhuriyet Savcılığının da mahkemeye cevaben yazı yazdığını belirten Başkan Şengün, söz konusu yazıda, savcılığın, Tuncay Güney hakkında "terör örgütü üyesi olmak" suçundan soruşturmayı sürdürdüğünün bildirildiğini dile getirdi.
Başkan Şengün, MİT’ten gönderilen başka bir yazıda da ilgili Cumhuriyet Savcılığınca bir kısım kişiler hakkında soruşturmanın gizli olarak yürütülmekte olduğunun bildirildiğini anlatarak, ayrıca 9 No’lu gizli tanık ile ilgili olarak tüm görüşmeleri içeren CD’nin de mahkemeye gönderildiğini kaydetti.
Bu arada, avukat Hasan Basri Özbay da mahkeme heyetine, MİT tarafından hazırlandığı belirtilen, Ergenekon örgütünde adı geçen kişilere ilişkin şema konusunda ilgili savcılığa yazılan yazıya cevap gelip gelmediğini sordu.
Başkan Şengün de savcılığın, bazı kişiler hakkında tahkikatın devam ettiğini bildirdiğini, ancak isim belirtilmediğini söyledi.(aa)


  http://www.radikal.com.tr/9114059114052

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ADALET İSTİYORUZ! - yok3

  Bu kapsamda, "hele şükür" diyor, kendisini, istemeye istemeye(!) buraya gelmeye(!), ifade vermeye, yargılama sonucunda da ceremesi neyse çekmeye davet ediyioruz.

  Ya bu adamdan - mk1959

  ne örgüt üyesi olur ne de şahit olur.Ayak üstü yalan söyleyen,kimlerle arkadaşlık ettiği ve de hangi ülkelerin gizli servisleri tarafından korunduğu meçhul bu kişinin ciddiye alınıp onca kişinin 17 aydır mağdur edilmesi bile başlı başına İNSANLIK DRAMIDIR.AB raporlarında bu İNSANLIK DRAMININ sürmesine arka çıkılması ise ayrı bir DEMOKRASİ AYIBIDIR. POST-MODERN FELSEFESİNİN anavatanları BATI dünyasında , DEMOKRASİ-İNSANLIK SUÇU-ADALET -HUKUK gibi kavramların hiçbir anlamının olmadığının farkındayım ama yine de İNSAN UMUT EDİYOR , belki utanırlar da anımsarlar diye ama TAM BİR UMUTSUZ VAKIA.