Tuncay Güney'in 'gezi'sini sel aldı

İSTANBUL - Ergenekon’un firari şüphelisi Tuncay Güney’in Kuzey Irak’a silah kaçakçılığı yapıldığı yönündeki iddialarını araştıran İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, “Habur Gümrük Müdürlüğü’nün 2002 yılına kadar olan arşivlerinin bir su baskınıyla yok olduğu” bilgisine ulaştı.
Güney, 2001 yılında ‘sahtecilik’ suçlamasıyla polis tarafından gözaltına alındığında Ergenekon yapılanmasıyla ilgili birçok iddiada bulunmuştu. Bunlardan biri de şuydu: “Kuzey Irak’a iki konteynır dolusu silah kaçakçılığı yapıldı. Silahların 12 bini Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani’ye, 12 bini de (KYB) Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani’ye verildi. Kaçakçılığı İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek organize etti. Gümrük Muhafaza Müdürlüğü’nden birisi de yardımcı oldu. Bir grup gazeteciyle birlikte BMW marka araçla sınırı geçtik.”
Ergenekon davasına bakan mahkeme, Habur Sınır Kapısı’na “Güney ve ileri sürdüğü isimler giriş çıkış yaptı mı?” diye sordu. Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Habur Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü’nden gelen yazıda, arşivlerin bir su baskınıyla yok olduğu ortaya bilgisi yer aldı: “01 Kasım-03 Kasım 2006 tarihleri arasında meydana gelen aşırı yağış nedeniyle müdürlüğümüz hizmet binasının zemin katında bulunan arşivlerimizde su baskını meydana gelmiş ve 2002 yılı öncesine ait tüm evrakların (İthalat-ihracat-transit beyannameleri ile yolcu salonuna ilişkin giriş - çıkış defterleri vs.) zayi olduğu tespit edilmiştir.” 

Emniyet doğruladı
Habur Emniyet Amirliği’nin mahkemeye gönderdiği yazıda ise Tuncay Güney’le İşçi Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Yurtçiçek’in 9 Haziran 2000’de Irak’a geçtiği, dört gün sonra Türkiye’ye döndüğü belirtildi. Yurtçiçek  geziye Kürtçe tercümanlık için katıldığını ve ticari görüşmeler yaptıklarını söyledi. (Radikal)