Tuncay Güney'in görüntülü ifadesinin tarihi doğrulandı

İSTANBUL - Görüntülü Tuncay Güney sorgusunun 2001 yılında değil, 2005’te yapıldığı iddiasını, Ergenekon davasının tutuklu sanığı, eski polis şefi Adil Serdar Saçan’ın avukatı ve kardeşi Serkan Saçan yalanladı.
Tuncay Güney televizyonda yayımlanan ifadeleri, ifadenin alındığı tarih konusunda şüpheler yaratmıştı. Görüntülerde Tuncay Güney, bir kişiden bahsederken, döküme göre, “Benden üç yaş küçük, şimdi 33 yaşındadır” diyor. Ancak görüntüde bu ifade pek anlaşılmıyor. Reklam müdürünün 33 yaşında olması için, Güney’in ifadeyi 2008’de vermesi gerekiyor. Ayrıca Veli Küçük’ün 2005’te bir yerel yönetimle yaşadığı sorundan bahsederken, dökümde, “2005 yılı” diyor.  Gazeteci Ruşen Çakır’dan behsederken, “O, şimdi Amerika’da” diyor. Oysa Çakır, 2001 yılında değil, 2005 yılında ABD’deydi. Bu ifadelerde çözüm ya da yanlış ifadelerin olduğu sonucuna varıldı. Adil Serdar Saçan’ın avukatı ve kardeşi Serkan Saçan, ifadelerin 2001 yılında alındığını doğruladı.
Avukat Saçan, Tuncay Güney’e ait görüntülerin televizyonlarda yayımlanması sonrasında dün Ergenekon davası sanıklarının kaldığı Silivri Cezaevi’ne giderek, ağabeyi Adil Serdar Saçan’la görüştü. 

‘24 bin kişi sorguladım, böylesini görmedim’
Saçan, ağabeyinin sorguya katılmadığı gibi, Güney’le hiç karşılaşmadığını anlattı. Görüntülere bakıldığında, işkence iddiasının da gerçekdışı olduğunu savunan Saçan, “Adama işkence yapılmadığı belli; kendisi konuşuyor. Ağabeyimin sorguya girmediği seslerden de belli” dedi.
Soruşturmayla ilgili belgeleri örtbas ettiği iddiasıyla tutuklu yargılanan ağabeyinin, görüntülere göre, suçsuzluğunun kanıtlandığını savunan Saçan, şöyle dedi:
“O deli saçmalığını ağabeyim dikkate almış, başsavcıdan izin almış, soruşturmayı 17 ay devam ettirmiş. Bir şey çıkmayınca savcı dosyayı kapatmış. Fakat hâlâ belgelerin üzerini örttü, deniyor.” Saçan, ağabeyinin tutuksuz yargılanması için hafta içinde dilekçe verecek. Adil Serdar Saçan’ın yardımcılığını yapan eski polis şefi Ahmet İhtiyaroğlu da önceki gün savcılığa verdiği dilekçede, Güney’i sorgulayanlar arasında yer aldığını belirterek, “Meslek hayatım boyunca 24 bin kişi sorguladım ama Güney gibisine rastlamadım” demişti. (Radikal)