Tuncay Özkan: AKP'li vekil beni öldürmek istedi

Ergenekon davasında savunmasını yapan Tuncay Özkan AKP Diyarbakır milletvekili İhsan Arslan kendisini öldürtmek istediğini de iddia etti.

 

İSTANBUL - İkinci Ergenekon davasında savunma yapan ve iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Yeni Parti Genel Başkanı Tuncay Özkan, iddianameyi eleştirdi. 'Alevi olmakla suçlandığını' öne süren Özkan ayrıca AKP Diyarbakır milletvekili İhsan Arslan kendisini öldürtmek istediğini de iddia etti.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunmasını yapan Özkan, şunları söyledi:
NEDEN SUÇLANIYORUM: Burada bulunmam konusunda bilgi sahibiyim ama suçum konusunda hala bilgisizim. Bu iddianame sakattır. Savunma yapmak istiyorum. Savunmam sırasında keşke Sayın Zekeriya Öz de hatta sayın Başbakan da burada olsaydı da bunları konuşsaydık. Bu duruşmalarda çok kez 'eyvah' dedim. 'Ne işimiz var burada?' dedim. Çünkü burada bize bu duygu yaşatılıyor
* MECLİS BAHÇESİNDEN ELMA: TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs etmekle suçlanıyorum. Matbaa ustası olan babam Ziya Özkan TBMM çalışanıydı. O Meclis'in her bir karesinde çocukluğum geçti. Bahçesindeki ağacın dalından elma koparıp yedim. İlk sapanımı Meclis'in bahçesindeki ağacın dalından yaptım. Babam 42 yaşında öldüğünde TBMM’nin bize bağladığı dul ve yetim aylığı ile okuduk. Bizi bu günlere getiren TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs ettiğim iddiasını, bana nasıl yazarlar? TBMM’de en son görevim Cumhuriyet Gazetesi’nin parlamento şefliğiydi.
* SAVCI POLİTİK: Savcılık makamı dün (önceki gün) politika yapmıştır. (CHP'li milletvekilleri hakkında tutanak tutulması talebiyle ilgili) Bu sıralarda oturan CHP’li değil de AKP’li olsa ne değişir. Denetim faaliyeti yapıyorsa yapar.
CHP Milletvekili Şahin Mengü 1983’ten beri avukatım. Onlar olmasaydı işim bitmişti. Bir de Tanju Güvendiren. Bu iddianameyi yazan kafa bu iddianamenin kölesi olmuştur. O yüzden, efendi köle ilişkisi içinde ne yaptıklarını bilmiyorlar.
* ANLAMADIKLARINA ERGENEKON DİYORLAR: Savcılara göre bu sanıkların yapamadıkları hiçbir şey yok. Savcılar hayal kuruyor. İddianamede bir kahraman yaratıyor. Pelerinleri var uçar, diyorlar. Savcılar anlayamadıklarına Ergenekon diyorlar. Ergenekon diye bir şey var ama algılayamıyorlar
* GÜVERCİNİN KANATLADI: Demokrasi kuş mudur? Tavuk mudur? Savcılık tavuk diyor. Hani şu Recep'in tavuğu var ya antenli olan. Oysa biz güvercin diyoruz. Güvercin barışı temsil ediyor. İddia makamı şimdi diyor ki ‘ben bu güvercinin özgürlük kanadını kırdım. Tuncay'ı falan kırıp bir kenara koydum’. ’Toplumsal sorumluluğu yani milletvekillerini de orada oturma deyip kırıp bir kenara koydum’ Geriye ne kalıyor? Recep’in tavuğu. Bu bataklık onları da yutar.
* MUHARREM AYI: Alevilikle suçlanıyorum. Muharremdeyiz. 10’unda beklerim, aşure günü. Bize de gelin birlikte iftar yaparız. Şimdi inançlarımızdan dolayı mı sorgulanacağız. Duruşma salonunun tavanı çöktüğünde çok korktum. Size bir şey olacak, diye korktum. Ama bugün yüzde yüz tavan çökmeyecek. Çünkü Atatürk de dahil bütün ruhların burada olduğuna inanıyorum. Savcılık beni Sivas katliamını yapmakla suçluyor. Savcılara sorsak, Sivas katliamının tarihini hatırlamazlar. 33 kişiden bir tekinin adını hatırlamazlar. Başbağlar'ı yapmışım. Sorsam tarihini hatırlamazlar" dedi.
* ÖLDÜRMEK İSTEDİLER: AKP Diyarbakır milletvekili İhsan Arslan beni öldürtmek istedi. Bunun delileri Matkap Operasyonu davasının dosyasında var. Kanaltürk'te bir programın yayınlanmaması için birçok kişinin araya girdi. Ancak kabul edilmeyince AKP Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan, Muşlu bir korucu aile ile beni öldürtmek içini anlaşmış. Görüşmeler yapılmış. Telefon dinlemeleri yapılmış. Aynı çete Kapalıçarşı’daki bir kuyumcuyu kaçırmak içinde görüşmeler yapmış. Ben bu olayla ilgili olarak savcı Hikmet beye ifade verirken Savcı Zekeriya Öz de odaya geldi. İfademi dinledi. Bu ifadem Matkap davasının dosyasında var. Matkap dosyasını getirtin. Bu mafya liderini dinleyin. Zekeriya Öz’ü de dinleyin lütfen. Ben niye buradayım? Beni öldüremedikleri için buradayım. (Radikal)