Tuncay Özkan'dan Baransu'ya destek

Tuncay Özkan'dan Baransu'ya destek
Tuncay Özkan'dan Baransu'ya destek

CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu üyeleri Veli Ağbaba, Özgür Özel, Nurettin Demir ve İzmir Milletvekili Rıza Türmen 9 Aralık’ta Silivri, Hasdal ve Hadımköy Cezaevleri’ni ziyaret ederek Ergenekon ve Balyoz davalarından tutuklu sivil ve askerlerle görüştü. Görüşmenin gündemini ‘2004 MGK belgeleri’ oluşturdu. Hazırlanan rapora göre gazeteci Tuncay Özkan, Balyoz ve Ergenekon davalarında savcıların temel dayanağını oluşturan CD’leri bavul içinde mahkemeye teslim eden gazeteci ve MGK belgelerini yayımlayan Mehmet Baransu’ya sahip çıktı. Özkan “Baransu MGK kararını ele geçirmiş, yayımlıyor, bu gazeteciliktir. Devletin sırlarını, savcı, polis, yargıç açıklayınca vatan hainliği olmuyor, gazeteci açıklayınca vatan hainliği oluyor” dedi. Hazırlanan raporda görüşmelere ilişkin şu bilgiler de yer aldı:
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ: İnternet Andıcı ile İrticayla Mücadele Eylem Planı karıştırılıyor. Böyle bir plan yoktur. 2004 MGK kararı İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın dayanağı değildir. Ancak internet andıcına dayanak olabilir. AKP ’nin kapatılması davasında, internet andıcındaki o 42 internet sitesinde yayımlanan haberler var. AKP için bu mesele o nedenle önemli.
Emekli Albay Dursun Çiçek: 2004’teki MGK kararı önemli. O karar bu davaları bitirir. İrtica ile Mücadele Eylem Planı’nın ise sahte olduğu, böyle bir planın olmadığı eninde sonunda ortaya çıkacaktır. Sahte dijital veriler ile bizi mahkûm ettiler. Sahte verileri üreten çete mutlaka açığa çıkarılmalı. Beni suçlamalarındaki asıl amaç Genelkurmay’dı. Suçlamaları Genelkurmay’a yöneltebilmek için beni suçladılar. Yani, İlker Paşa’ya ulaşmak için bana yapılan suçlamalar bir basamaktı.
Emekli Orgeneral Bilgin Balanlı: Bir komutanın görevi astlarının haklarını korumaktır ancak bizim haklarımızı bunlar korumadı. Polis tespit tutanağı iddianame oldu. İddianame savcının esas hakkındaki mütalaasına, mütalaa gerekçeli karara, gerekçeli karar da Yargıtay kararına dönüştü. Hâkimler, savcılar sadece görüntüde var. Arkada bir mutfak var her şey o mutfakta hazırlanıyor. O mutfakta siyasetçi, polis vs. var. Muhtemelen asker de var. Zaman bizi haklı çıkaracak. Hepsi düzmece veriler. Bunlar hâkim değil, bunlar militan. Beraat edenler ile ceza alanlar arasında hiçbir fark yok. Rütbelere göre ceza verildi.
Emekli Koramiral Can Erenoğlu: Bu olaylar öncesinde Deniz Kuvvetleri çok güçlüydü. Amaç TSK’ya, en çok da Deniz Kuvvetleri’ne zarar vermek. Tutuklu 237 askerin 134’ü denizci. Ankara ’da deniz yok. Denizlerdeki silahların Ankara’ya yetişmesi mümkün değil.
Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu: Bugüne kadar kanser başlangıcı dedik dedik, şimdi kanser şüphesi tespit edilmiş oldu. Tutuklu kalmaya devam edersem, kanser olacağım. Cerrahpaşa Hastanesi cezaevine girerse ölür diye 3 heyet raporu verdi.