Tuncel: Dink cinayeti Akyürek çetesinin işi

Tuncel: Dink cinayeti Akyürek çetesinin işi
Tuncel: Dink cinayeti Akyürek çetesinin işi
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi olmakla suçlanan Erhan Tuncel, kendisinin olayda ‘dublör olarak kullanıldığını’ iddia ederken “Cinayetin arkasında Ramazan Akyürek ve çetesi var” dedi.
Hrant Dink davasının Yargıtay’ca bozulmasının ardından görülen ikinci duruşmanda sanık Erhan Tuncel savunma yaptı. Tuncel daha önce defalarca ‘cinayetle ilgisi olmadığını’ söylediği dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek’i hedef aldı. Tuncel, “Dink cinayeti Ramazan Akyürek ve çetesinin işidir” iddiasında bulundu. Trabzon Emniyet Müdürlüğü görevinden 9 Mayıs 2006’da Emniyet İstihbarat Dairesi’nin başına getirilen ve Erhan Tuncel’i Trabzon’da polis muhbiri olarak istihdam eden amir olarak da bilinen Akyürek için Tuncel, “Ramazan Akyürek bu cinayeti organize edebilecek durumdadır” dedi. Erhan Tuncel, Dink cinayetini ihbar ettiğini ancak ‘Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer çetesinin cinayeti önlemediğini’ öne sürdü.
Tuncel, önceki ifadelerinde Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz’ün suikasttan sorumlu olduğunu ileri sürmüştü. Dünkü ifadesinde ise ‘jandarmanın bu işi yapacak kapasitede olmadığını’ dile getirdi.
Tuncel ayrıca Oslo görüşmelerinin de Akyürek ve ekibi tarafından sızdırıldığını öne sürdü. Erhan Tuncel’in, savunmasında yer alan bazı ifadeleri şöyle: “Hrant Dink cinayetinin hükümetle ve cemaatle bir ilgisi yoktur. Cinayet Ergenekon üzeri bir şebeke tarafından işlenmiştir. Devlet bu cinayet şebekesine maaş ödemekte, ailelerine sosyal güvenlik imkânı tanımaktadır.Yargıtay’ın örgüt diye bozma kararı doğru ama eksiktir. Örgüt sadece Yasin ve Ogün’den oluşmamakta.”
Tutuklu sanık Yasin Hayal ise azmettirici olarak Tuncel’i suçlarken, duruşma 7 Ocak’a ertelendi.