Tuncel konuşmadan düğüm çözülmeyecek

Muhbir olduğu anlaşıldı
Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast kısa sürede yakalandı. Azmettiricilik suçlamasıyla tutuklanan Yasin Hayal ve arkadaşları da hemen gözaltına alındı. İlk ifadesinde ısrarla Erhan Tuncel'i işin dışında tutan Hayal, polis muhbiri olduğu ortaya çıkınca bütün suçu Tuncel'e yıktı.
Üstünde kim var?
Zanlılardan Zeynel Abidin Yavuz, Ahmet İskender ve ev arkadaşı Tuncay Uzundal da cinayeti Tuncel'in işlettiğini söyledi. Hatta İskender, Hayal'e destek vererek McDonald's'ın bombalanması olayını da Tuncel'in planladığını belirtti. Polis, Tuncel'in üstündeki isimlere ise bir türlü ulaşamadı.

İSTANBUL - "Erhan beni dışarıya çağırdı ve bana 'Eleman vuruldu' dedi. Bu sırada Erhan, 'Hrant Dink vuruldu' dedi ve bana Ogün Samast'ı sordu... Ben tereddüt duydum, çünkü Erhan'ın bu konudan haberdar olduğunu bilmiyordum."
Hrant Dink suikastinin ardından gözaltına alınan Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencisi Erhan Tuncel susma hakkını kullansa da, zanlılardan Ersin Yolcu ifadesinde 'büyük abi'nin cinayet hakkındaki bilgisini bu ifadeyle ortaya çıkarıyordu. Tuncel polisin yakından bildiği bir isimdi ve üstelik Dink öldürüldükten hemen sonra ilk gözaltına alınan kişi de o olmuştu. Tuncel, kısa bir süre poliste sorgulanmış 'olayla ilgisi tespit edilemediği' için serbest bırakılmıştı.
Görüntüler ortaya çıkınca...
Suikasti yapanlar açısından başlangıçta her şey yolundaydı. Cinayetin profesyonelerce işlendiği görüşünü çok kişi paylaşıyordu. Ta ki, beyaz bereli, kot takımlı tetikçinin bir işyerinin güvenlik kameralarına takılan görüntüleri yayımlanıncaya kadar...
Trabzon'un Pelitli beldesinde yaşayanlar, elindeki silahı beline sokarken görülen gencin, Samast'ın adının ortaya çıkması ile, polis Samast'ın yakın çevresine bir dizi operasyon düzenledi. 2004 yılında Trabzon'da McDonald's'ı bombaladığı için hüküm giyen Yasin Hayal ve arkadaşları, Samast'tan önce yakalandı ama Tuncel'in yeniden gözaltına alınması için birkaç gün daha geçmesi gerekecekti. Dink suikastinin zanlıları olarak tetikçi Ogün Samast'ın yanı sıra Yasin Hayal, Ersin Yolcu, Zeynel Abidin Yavuz ve Ahmet İskender 24 Ocak'ta hâkim karşısına çıkarak tutuklanırken, Erhan Tuncel yeniden gözaltına alınmış İstanbul Emniyeti'nde sorgulanıyordu.
Ogün Samast'ı 19 Ocak'ta gerçekleştirilen Dink suikastine yönlendiren kişi olduğu belirtilen Yasin Hayal, hem polis hem de savcılık ifadelerinde ısrarla 'büyük abi' Erhan Tuncel'i işin dışında tutmaya çalıştı. Hayal, bütün suçu üstleniyor, "Samast'a emri ben verdim" diyordu. Tutuklandığı gün adliyede Hayal şov yapıyor, hatta "Orhan Pamuk akıllı olsun akıllı..." diyerek tehditler savurmaktan da geri durmuyordu.
Hayal'in ifadesi ve Tuncel'in susma hakkını kullanarak ifade vermemesi soruşturmanın da tıkanmasına neden olmuştu. Ancak gözaltındaki diğer zanlılar onun gibi ketum davranmadı. Bu kişilerden bazıları ifadelerinde Erhan Tuncel'in sadece Dink suikasti değil, 2004 yılında gerçekleştirilen McDonald's'ın bombalanması eylemini de planlayan kişi olduğunu söylüyorlardı.
Tutuklu Ahmet İskender McDonald's'ın bombalanmasıyla ilgili duyumlarını şöyle anlatıyordu: "McDonald's saldırısında bombaları Elazığlı Erhan'ın yaptığını duydum. Dink'in öldürülmesi talimatını da Yasin'e Elazığlı Erhan'ın verdiğini tahmin ediyorum. Yasin'i sürekli Elazığlı Erhan .. isimli şahsın yönlendirdiğini tahmin ediyorum."
Suikasti biliyordu
Samast'tan önce tetikçi olarak seçilen Zeynel Abidin Yavuz da Erhan Tuncel'in Hrant Dink'in fotoğraflarını Yasin Hayal'e verdiğini belirtiyor ve şöyle diyordu: "Yasin, bir pazartesi benim Dink'i vurmaya gideceğimi söyledi. Bu sırada Erhan Tuncel isimli KTÜ öğrencisi olan şahıs yanımıza geldi. Yasin Hayal, Erhan Tuncel'e 'Çıktıları al gel' dedi. Erhan Tuncel, 'Ben akşam alırım. Y. Market'e bırakırım, Zeynel oradan alıp getirir' dedi. Marketten paketi aldım. Dink'in, üç-dört fotoğrafı çıktı."
Dink suikastinin tetikçisi Ogün Samast ise ifadesinde sık sık gördüğü Erhan Tuncel'i yakından tanımadığını söylüyordu. Samast ifadesinde, "Yasin'le birlikte evine gitmiştik. Dövüş filmi izledik. Siyasi konularda, Hrant Dink'le ilgili herhangi bir görüşmemiz olmamıştır... Yasin'in zaman zaman bu kişiyle görüştüğünü, onun evine gidip geldiğini biliyorum" demişti.
'Eleman vuruldu'
Sanıklardan Ersin Yolcu da cinayet haberini kafede oturduğu sırada Erhan Tuncel'den aldığını söyledi. Yolcu'nun ifadesi de şöyle: "Mihmandar Kafe'de Zeynel Abidin Yavuz'la otururken televizyondan altyazı geçti. Hrant Dink'in vurulduğunu öğrendim... O esnada Pelitli'de tanıdığım Erhan yanıma geldi ve bana Yasin Hayal'i sordu. Burada olmadığını söyledim. Ben 'Hayırdır Erhan' dedim. Sonrasında Erhan beni dışarıya çağırdı ve bana 'Eleman vuruldu' dedi. Ben tereddüt duydum, çünkü Erhan'ın bu konudan haberdar olduğunu bilmiyordum, ayrıca ben Ogün Samast'ın vurulduğunu sanıyordum. Bu sırada Erhan, 'Hrant Dink vuruldu' dedi ve bana Ogün Samast'ı sordu... Yasin Hayal'i görürsen beni bulsun' dedi, ben neden böyle şeyler söyledi anlamadım. Sonra yanımdan ayrıldı."
Hem muhbir hem katil
Herkes Yasin Hayal'in Ogün Samast'ı yönlendiren kişi olduğunu düşünürken, ortaya çıkan yeni bilgiler, 'büyük abi'nin Erhan Tuncel olduğu iddialarını güçlendirmişti. Tuncel üniversiteli iki arkadaşıyla birlikte Pelitli'de ev tutmuş, sık sık Yasin Hayal ve arkadaşlarıyla görüşüyordu. Tuncel'in Büyük Birlik Partisi ve Alperen Ocakları ile de yakın ilişkisi vardı. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'na Trabzon'a geldiği sırada korumalık da yapmıştı.
Soruşturma sürerken 'Tuncel'in polis muhbiri olduğu' iddiaları bomba etkisi yaptı. Tuncel, McDonald's'ın bombalanması eyleminden sonra gözaltına alınmış, bu sırada polis tarafından 'eleman' haline getirilmişti. Tuncel muhbirlik yapması karşılığında bombalamadan ötürü yargılanmayacaktı. Tuncel, Dink'e yönelik bir suikast hazırlığının olduğunu da 17 Şubat 2006'da polise bildirmişti. Dahası Tuncel, bu ihbarlarını tam 17 kez tekrarlamıştı. Ne var ki, Dink suikasti sırasında sanıkların Tuncel'e ilişkin verdiği bilgiler, bu cinayetin tam ortasında olduğunu da gösteriyordu. Yani Tuncel, hem muhbir hem de katildi.
Yollar ayrılıyor
Tuncel'in polis muhbiri olduğunun ortaya çıkmasıyla Yasin Hayal de ifadesini değiştirdi. Hayal'e göre Dink cinayetiyle birlikte McDonald's bombalamasının planlayıcısı da Tuncel'di. Hayal, Tuncel'in cinayeti olaydan yaklaşık bir yıl önce planlamaya başladığı ve 'Türklüğe hakaret eden kişi' olarak tanıttığı Dink'in öldürülmesini istediğini söyledi. Hayal'in sözlerine karşın Tuncel cephesinde yeni bir gelişme olmadı. Tuncel, F tipi cezaevindeki hücresinde sessizliğini koruyor. Soruşturmanın ilerlemesi Tuncel'in konuşmasına bağlı. O konuşursa, 'büyük abi'lerin abilerine ulaşılabilecek ve Türkiye'yi sarsan Dink suikastinin düğümü çözülebilecek.

Dink ailesi şikâyetçi: Gazeteci Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında, eşi Rakel (solda), kızları Delal (ortada) ve Sera (sağda), oğlu Arat ile kardeşi Orhan Dink, Cumhuriyet Savcısı Selim Berna Altay'a İstanbul Adliyesi'nde ifade verdi. Aile olayın aydınlatılmasını isterken Dink'in korunması görevini yerine getirmeyen kurumlardan da şikâyetçi oldu.