@ismailsaymaz

Tuncel 'Sakarya'dan aradılar' dediği an kayıt bitiyor

Tuncel 'Sakarya'dan aradılar' dediği an kayıt bitiyor
Tuncel 'Sakarya'dan aradılar' dediği an kayıt bitiyor

Tuncel, polis haber elemanıydı.

Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Gazeteci Hrant Dink cinayetine ilişkin Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunda, aydınlanması istenen, polis muhbiri Erhan Tuncel ile polis ‘Memduh Abi’ arasındaki 55 saniyesi kayıp telefon kaydının ‘Sakarya’ ile ilgili olduğu ortaya çıktı. Görüşmenin silinmeyen 19 saniyelik kısmı Tuncel’in, “Sakarya’dan aradılar” dediği anda birdenbire kesiliyor. Dava dosyasında Yasin Hayal’in Sakarya’daki mafyatik bir örgütlenme adına çağrıldığı yer alıyordu.
Tuncel, Hayal’le birlikte tasarlayıp düzenledikleri 24 Ekim 2004’deki Mc Donald’s bombalamasından sonra Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nce Yardımcı İstihbarat Elemanı (YİE)?yapıldı. Tuncel, bugün Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı olan, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek döneminde YİE yapılmıştı. Tuncel’den sorumlu ilk polis, Muhittin Zenit’ti. Zenit, 2006’nın Temmuzu’nda ayrılınca yerine, Tuncel’le ilişki için ‘Memduh abi’ takma adını kullanan polis görevlendirildi.
Trabzon polisi YİE’si Tuncel’in telefonunu 2005 yılından beri dinliyordu. Dink cinayetinden sonra, soruşturmayı sürdüren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen bir belgeye göre polisin elinde Tuncel’e ait 5 bin 25 ses kaydı vardı. Ancak bunlardan sadece, ‘kendilerince önemli görünen’ 46’sı gönderildi. Bu 46 ses dosyası içinde, ‘Memduh abi’nin kullandığı, ‘Dilek Bedir’ adına kayıtlı istihbaratçıların kullandığı  telefonla yapılan görüşmeler de var. Buna göre Tuncel’le ‘Dilek Bedir’ arasındaki ilk görüşme, 25 Temmuz 2006’da yapıldı. Bu tarihten, Tuncel’in polisle ilişkisinin kesildiği iddia edilen 23 Kasım 2006’ya kadar yedi görüşme kayıtlar arasındaydı.
Ancak “İlişkimiz kesildi” denilen tarihten beş gün sonra bir görüşme daha yapılmıştı. O gün ‘Memduh abi’ye ait telefon saat 18.48’de Tuncel tarafından arandı. 19 saniyeden sonra kesiliveren görüşme şöyle:    

Tuncel:
Aloo?
Memduh abi: Efendim.
T: Selamun aleyküm.
M: Aleyküm selam.
T: Abi şeyden, Sakarya’dan aradılar da...
M: Sakarya’dan? Evet?
T: Bu.. iki tane...
   

Sakarya soruşturmanın ilk aşamasında adı anılan kentlerden biriydi. Erhan Tuncel’in iddiasına göre, Hayal’i Mc Donald’s saldırısından sonra evinde saklayan, Dink davasının tutuksuz sanığı Erbil Susaman ve eski Alperen Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Ömerhan Yılmaz, 2004’te yerleştikleri Sakarya’da ülkücülerden oluşan mafyatik bir oluşum bulunduğunu söylemiş ve cezaevinden çıkan Hayal’i de bu kente çağırmıştı. Ancak Yasin Hayal gitmemişti. Dosyadaki döküme göre Erhan Tuncel ile ‘Memduh abi’ arasında, 28 Kasım’dan cinayetin işlendiği 19 Ocak 2007’e kadar hiç görüşme yapılmadı. Cinayet günü üç, 20 Ocak’ta iki, 21 Ocak’ta da bir kez görüştüler.