Tuncel'e polisten isim: Mehmet Kurt

Erhan Tuncel, cezaevinde, nasıl polis muhbiri olduğunu da anlattı. Buna göre, polis Mc Donald's bombalamasından sonra Yasin Hayal'in arkadaşı olan Tuncel'e ulaştı.

İSTANBUL - Erhan Tuncel, cezaevinde, nasıl polis muhbiri olduğunu da anlattı. Buna göre, polis Mc Donald's bombalamasından sonra Yasin Hayal'in arkadaşı olan Tuncel'e ulaştı. Tuncel, KTÜ'de öğretim görevlisi Hüseyin Tan ve Emre adındaki öğrenci aracılığıyla istihbaratçılarla çay ocağında buluştu. Ardından da Erhan'ı otomobille alıp ıssız bir yere götürdüler. Araçta Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli M. Z. ve Erhan'ın Ankara'dan geldiğini öğrendiği kişiler vardı. "Çok büyük ceza yatarsın, her şeyden haberimiz var, bize Yasin Hayal'in yerini söyle" dediler.
Hayal İstanbul'da yakalandıktan sonra Erhan'la buluşan istihbaratçı M. Z., "Bundan sonra sen bir devlet görevlisisin. Kontrolümüz altındasın. Temiz bir Türk genci olduğunu tespit ettik... Bize bilgi vereceksin" dedi. İstihbaratçılar, aşırı sağ görüşlü olduğunu bildikleri Erhan'a, ajanlığa özendirecek bir kod isim de verdi: 'Mehmet Kurt'.
Tuncel, bilgi vermek istediğinde Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nü arayacak, "Ben Yurtiçi Kargo'dan Mehmet Kurt. Ahmet'le görüşebilir miyim?" dediğinde M. Z.'ye bağlanacaktı. İstihbaratçılar 15 günde bir perşembe günleri Erhan'ı alıyor ve araç seyir halindeyken M. Z.'yle görüşüyorlardı. Erhan'a bu iş karşılığı 250 YTL veriliyordu, üç kez de üniversite harcını ödemişlerdi.