'Tunceli 1990'lı yıllara geri dönüyor'

'Dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle vurulduğu öne sürülen Bülent Karataş'ın ölümü Tunceli'de ve İstanbul'da protesto edildi.

TUNCELİ - 'Dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle vurulduğu öne sürülen Bülent Karataş'ın ölümü Tunceli'de ve İstanbul'da protesto edildi. Tunceli'deki protestoya Belediye Başkanı Songül Erol Abdil'le siyasi parti ve sivil toplum örgütü üyesi 100 kişi katıldı.
İHD Tunceli Temsilcisi Barış Yıldırım, "İlimizde son dönemlerde süreklileşen sivillere karşı hak ihlalleri halka yönelik yeni bir konseptin yürürlüğe konulduğunu göstermektedir. Bu konsept 1990'ları hatırlatmaktadır" dedi. Yıldırım, Genelkurmay ve valiliğin haklarında hüküm verilmemiş kişilere 'terörist' demesini de eleştirdi.
İddiaya göre Tunceli'nin Aliboğazı Vadisi'nde perşembe günü PKK operasyonu sürdüren birlikler, 'dur' ihtarında bulundukları iki kişinin aniden ormana doğru kaçması üzerine önce havaya sonra üzerlerine ateş açtı. 33 yaşındaki Bülent Karataş öldü. Helikopterle hastaneye kaldırılan 31 yaşındaki Rıza Çiçek'in durumu ciddiyetini koruyor. Genelkurmay internet sitesinde iki teröristten birinin sağ diğerinin ölü ele geçirdiğini duyurdu. Vali Mustafa Yaman da Karataş'ın 1999'da örgüt üyeliğinden yargılamasının sürdüğünü; Çiçek'in terör amaçlı silah bulundurmaktan cezaevinde yattığını açıkladı.