Tunceli kırsalında 'plaj açılımı'

Tunceli kırsalında 'plaj açılımı'
Tunceli kırsalında 'plaj açılımı'

Munzur ve Pülümür Çayı?nın kumsal kesimleri, çatışmalar kesilince yeniden canlandı. Kutuderesi?ndeki Sinan Plajı?nda hafta sonları yer bulmak imkânsız. FOTOĞRAFLAR: FERİT DEMİR / DHA

Haber: FERİT DEMİR / Arşivi

TUNCELİ - Burası Bodrum değil, Tunceli! Pülümür Vadisi’nin Kutuderesi bölgesi. Yakın zamana kadar adı sürekli çatışmalar, askeri operasyonlar ve bombalamalarla anılan Tunceli kırsalı, turistik görünüme büründü.  
Yurtdışında yaşayan ve tatillerinde memleketlerine gelen Tunceliler ile il dışından gelen tatilciler, Munzur ve Pülümür Çayı’nın kumsal kısımlarına akın ediyor. Hafta sonları çay kenarındaki plajlarda yer bulmak imkânsız hale geldi.
Bodrum, Marmaris ve Antalya sahillerini aratmayan sahillerde kimi tatilciler şezlonglara uzanıp güneşleniyor, kimi plaj voleybolu ile ter atıyor, kimi serin sularda yüzüyor.
Ağustos ayında 38 derece sıcaklıkta serinlemek için Munzur ile Pülümür Çayı’na giren tatilci genç kız ve erkeklere göre bölge yanlış tanıtılıyor ve bu imajın artık değişmesi gerekiyor. 

Avrupa’dan gelenlerin gözdesi
AKP hükümetin Kürt açılımı ve PKK’nın ‘eylemsizlik kararı’ sonrası, Pülümür Vadisi Kutuderesi bölgesindeki Sinan Plajı en yoğun günlerini yaşıyor. Avrupa’nın birçok kentinden tatil için Türkiye gelenlerin, Antalya, Bodrum ve Marmaris yerine artık memleketleri Tunceli sahillerini tercih ettiği belirtiliyor. 
Kutuderesi, son olarak 2008 yılının başında 8 bin askerin katıldığı büyük bir operasyona sahne olmuştu. 2007 yılında da Dağlıca baskınının ardından bölge helikopterlerle bombalandı. Operasyonlarda çok sayıda PKK’lı öldü.