Tunceli köyü eski adına kavuştu

Tunceli köyü eski adına kavuştu
Tunceli köyü eski adına kavuştu
Tunceli'de 1958 yılında Demokrat Parti hükümeti döneminde 'Xeceriye' olan adı 'Güdeç' olarak değiştirilen köye, köylülerin talebi üzerine, eski adı verildi. Köylüler bugün 'Xeceriye' yazılı tabelayı dikerken, bir köye ilk kez eski adı resmi olarak verilmiş oldu.

Nazimiye İlçesi yolu üzerinde, merkeze 25 kilometre mesafede bulunan Güdeç Köyü sakinleri, bu yılın Nisan ayında Tunceli Valiliği'ne başvurarak, Xeceriye olan eski köy adının iade edilmesini talep etti. Tunceli Valiliği'nin 'olur' verdiği yazı ve İçişleri Bakanlığı'nın Nisan ayındaki onayı ile köyün adı, Xeceriye olarak değiştirildi. Köylüler, 55 yıl aradan sonra Xeceriye yazılı tabelalarını bugün sade bir törenle Nazimiye karayolu üzerindeki köy yol ayırımına dikti.

Tunceli'de 1958 yılındaki Demokrat Parti hükümeti döneminde Tunceli genelinde 273 köyün, Ermenice ve Kürtçe olan adları değiştirilerek, Türkçe isimler verilmişti. Nazimiye karayolu üzerinde bulunan 25 haneli Xaceriye Köyü'nün, yaz aylarında batıda çalışan köylülerin de tatil amaçlı gelmesiyle birlikte 50 haneye ulaştığı belirtildi. 1990'lı yıllarda 80 hane olan köy halkından bazıları, bölgedeki çatışmalı ortam nedeniyle köyü terk etti. Terk edenlerden çoğunun, huzurun sağlanmasıyla birlikte köylerine geri döndüğü belirtildi.

'DERSİM ADI DA KISA SÜREDE GERİ VERİLSİN'

Köy tabelasını ana yol kenarına, köyü gösterir şekilde diken köylüler adına konuşan Haydar Çetinkaya, uzun bir mücadeleden sonra köylerinin ismini tekrar geri aldıklarını belirterek şunları söyledi:

"Biz yıllarca köyümüzün eski ismini almak için mücadele verdik. Büyüklerimizin bize anlattığına göre 1960 yılların başında Demokrat Parti iktidarı tarafından köyümüzün ismi Xeceriye iken Güdeç olarak değiştirilmiş. Bizim köy gibi Dersim genelinde 273 köy ismi de değiştirilmiş. Bizim mücadelemiz uzun oldu ama, köyümüzün ismi geçtiğimiz Nisan ayında bize iade edildi. Mutluyuz, gururluyuz. Umarım Dersim ismi de kısa sürede geri verilir ve bütün Dersim halkı bu durumdan mutlu olur. Halkımız bütün köyleri eski isimleri ile anıyor ve kimse yeni isimleri kullanmıyor. Bir an önce diğer köy isimleri de iade edilmelidir."

BDP Tunceli İl Başkanı Ergin Doğru da, Xeceriye köylülerinin örnek bir mücadele sergilediklerini ifade ederek şöyle konuştu:

"Bugün Xeceriye köyümüz örnek bir davranış sergileyerek, bir hakkı geri almış durumda. Eğer bir ülkede, halk kendi hakkına sahip çıkar ve mücadele ederse mutlaka hakkını kazanacaktır. Biz Xeceriye Köylüleri ile gurur duyuyoruz. Uzun bir mücadele sonunda köylerinin ismini geri aldılar. Bu durum kesinlikle örnek olarak ve Dersim ismi ile birlikte geri alınan diğer köy isimlerinin de geri iade edileceğini umuyoruz. Bu konuda emeği geçenleri kutluyoruz."
Düşüncelerini açıklayan birçok köylü de bu durumdan son derece mutlu olduklarını dile getirerek, Tunceli isminin de bir an önce Dersim olarak değiştirilmesini istedi.


    http://www.radikal.com.tr/115488111548811

    YORUMLAR
    (1 Yorum Yapıldı)
    Tüm Yorumları Gör

    yanlış - HARAYDIN

    oRANIN ESKİ ADI O değildi. Madem o eski adlar muteber hepsi mağara devrindeki ismine dönsün. İsimler ortak değerdir. Ortak dile göre uyumlu olmasından doğal ne var? Bu topraklar kimseye dedesinden kalmadı. Milyonlarca şehit karşılığı 500 yılda ROMA tarihe gömülerek vatan oldu. Konya'nın eski adı da İkonıa idi, öyle mi olsun? Bumudur yani? Romalılar Diyarbakır için Omid derlerdi, şimdi Diyarbakır eski ismi olsun diye Omid mi olacak? Diyar-ı Bekr şehri kuran Arap kabilesinin adıdır. Omid bir köydü, şehir değil. Yani Roma Omid'i Amid olsun,şehri kuran Diyar-ı Bekr dil uyumu ile Diyarbekir sonra Diyarbakır olunca bu sorun olsun. Bu mudur sizin ortak değerlerden anladığınız? Derebeylikler topluluğu ile devlet olmanın farkı ortak değerlere sahip çıkmaktır, yarın Süryani ve Ermeniler 'de bizim ismimiz şu idi, biz de burda kadim halkız dediği zaman hangi ismi kullanacağız? Roma, Ermeni yada Süryani mi? Romalılar Mardin'e Maride derlerdi şimdi ismi Maride mi olsun yani? Dünyanın her tarafnda isimler ortak kullanılan dile uyarlanır.